С добре установени стратегии, авангардни технологии, подкрепа в много случаи от държавата и по-ниски цени, китайските автомобили се превръщат в кошмара на европейската автомобилна индустрия. Продажбите се увеличиха драстично (+91%) през първата половина на 2025 г., достигайки пазарен дял от 5,1%., пише Newsweek.
През първите 6 месеца на 2025 г. в Европа са регистрирани общо 6 844 426 нови автомобила, което е с 0,3% по-малко в сравнение със същия период на 2024 г., според данни на Jato.
А от общия брой регистрирани автомобили в ЕС през първата половина на 2025 г., 327 712 са китайски автомобили (+91%).
„Високите цени, геополитическото и икономическо напрежение с търговските партньори на Европа и реалността на пазара след пандемията са причина за спада“, обясни Фелипе Муньос, глобален анализатор в Jato Dynamics, добавяйки, че „Западна Европа е загубила еквивалента на над 2,5 милиона годишни продажби от 2019 г. насам“.
Китайските автомобилни марки регистрираха рекорден пазарен дял през юни 2025 г. и надхвърлиха 5% дял в Европа през първите 6 месеца на 2025 г., според данни на Jato.
Тъй като европейският пазар на нови автомобили се сви, конкуренцията се засили – до голяма степен в ущърб на европейските, японските, корейските и американските производители на автомобили.
За разлика от това, пазарният дял на китайските автомобилни марки през първата половина на 2025 г. почти се е удвоил в сравнение със същия период на 2024 г., достигайки нов рекорд от 5,1%. Обемът им се е увеличил с 91%.
От началото на годината китайските марки са на косъм от Mercedes с 5,2% дял и изпреварват Ford с 3,8%. А взети заедно, китайските автомобилни марки надминаха продажбите на Mercedes през юни.
Пет китайски автомобилни производители са движещата сила на този бърз растеж: BYD, Jaecoo, Omoda, Leapmotor и Xpeng.
BYD, която е особено агресивна в ценовата си стратегия, регистрира 70 500 бройки през първата половина на 2025 г. – увеличение от 311% на годишна база. Само през юни BYD регистрира 15 565 бройки, влизайки в топ 25 на най-продаваните марки и изпреварвайки Suzuki, Mini и Jeep. BYD Seal U, заедно с Volkswagen Tiguan, беше най-продаваният PHEV в Европа през юни и трети през първата половина на 2025 г.
Марките Jaecoo и Omoda, и двете част от Chery, също отбелязаха значителен напредък, макар че това не се дължи на електрическия им пробег. Plug-in хибридните SUV-ове представляват 29% от общите им месечни регистрации през юни, докато традиционните модели с двигатели с вътрешно горене представляват почти две трети (63%) от общия брой.
Jaecoo 7 беше деветият най-продаван PHEV в Европа през юни.
Leapmotor продаде над 8 300 бройки само през юни – до голяма степен благодарение на популярността на градския автомобил T03 и SUV-а C10.
И Xpeng стана най-успешната китайска марка автомобили от висок клас в Европа през 2025 г., с 8 338 регистрирани бройки през първата половина на годината. Ръстът ѝ се дължи на силното търсене на SUV G6, който представлява 5 615 от тези регистрации.
Докато китайските автомобилни марки продължават забележителния си възход, някои от най-големите играчи в индустрията губят пазарен дял.
Stellantis регистрира най-голям спад през първите 6 месеца на годината, като пазарният ѝ дял спадна от 16,7% на 15,3% на годишна база. Всъщност групата регистрира най-ниския си обем на регистрации за първото полугодие в Европа-28 от създаването си през 2021 г. https://trud.bg/