Календарът на община Балчик за 2025 г. бе представен на 18 декември в Историческия музей в Балчик. На събитието присъстваха жители и гости на общината, кметът Николай Ангелов, медии. Уредникът в Историческия музей Венцислав Чаков разказа за първоначалната идея на кмета, базирана на екипна работа по музейно издание, и нейното превръщане в тематичен за всеки месец календар.
Най-старите илюстрации на Балчик в общинския календар за 2025 г. датират отпреди 170 години по време на Кримската война. Тук е бил базиран флотът на англичани, французи, турци. Френското списание „Илюстрасион” и английското „Илюстрейтед Лондон нюз” представят визуално екзотичния град и залив, и съюзнически кораби. Следващият месец Февруари е насочен към многобройните чешми в града в миналото и по-известните от тях – Старата, Голямата, Лъвовата, Горчивата и Чатал чешма. Март месец е посветен на Освободителната руско-турска война 1877-1878 г., освобождението на града на 3 януари 1878 г. и навлизането на части от 1-ва Донска казашка дивизия. Представени са българските опълченци от Балчик – Георги Попов, Никола Минков, Никола Иванов; и спасяване на населението от Каварна в Балчик.
Възходът на Балчик намира място в месец Април на календара за 2025 г. Четириетажната мелница е построена само за 1 година от немска фирма; такава модерна и голяма сграда преди повече от век е нямало дори във Варна. Имало е и сграда за житна борса. Месец Май е посветен на просвещението, честването на 24 май и под турска, и румънска власт. Виждаме и знаме на гимназиален клон на българско училище отпреди повече от един век.
Отбраната на Балчик срещу руски бомбардировки и атаки в 1916 г. по време на Първата световна война заема месец Юни. Героят капитан Георги Радков и неговата двуоръдейна батарея спасяват града от унищожение. Календарното издание за 2025 г. посвещава м. Юли на паметниците в града. Август е пъстър в Пощенските картички. Септември отразява Освобождението на града на 21 септември 1940 г. и възвръщането на Балчик и Южна Добруджа към България. Октомври ни „отнася” на летището от 1931 г. и после като военно в 1941-1944 г.. Гостите на града са в м. Ноември. Именно на 1 ноември 1942 г. цар Борис Трети – Обединител посещава града за около 1 час надвечер, отива пеш от Общината от Рибарския площад и пита рибарите за улова, живота, препитанието. После минава и през село Левски. Дора Габе и Елисавета Багряна във военни униформи също гостуват с войската тук. Идвали са и именити за времето си писатели. Градският живот в Балчик между 1941 г. и 1944 г. заема последния месец Декември.
Календарът за 2025 г. на община Балчик е една вълнуваща визуална разходка през времето и пространството на този малък забележителен град, съхранил богата история, традиции и български дух.
Румен Тодоров