Трудно е, защото вашата нагласа предопределя борба, а не споделено търсене на начин да правите нещо заедно и да постигнете успех
„Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
„Пожелай ми здрави нерви, отивам при онези некадърници от маркетинга“, казва колегата ви и тръгва с кисела физиономия. За новата задача на вашия екип е изключително важно да се договори с „онези некадърници“ и вие започвате да се тревожите какво ще се случи.
Вероятно нищо добро. Колегата ви тръгва с толкова негативно предубеждение към хората, с които трябва да си сътрудничи, че ще е чудо, ако от срещата излезе положителен резултат.
Това е една от най-фундаменталните грешки в общуването – онези, с които трябва да се договорите, да ги превръщате в субекти, различни от вас.
Още не сте разменили и дума, а вече сте поставили първата мина по пътя към разбирателството. Защото вие във вашия отдел сте добрите професионалисти, а онези от маркетинг отдела са некадърниците. Нататък вашата нагласа предопределя борба, не споделено търсене на начин да постигнете общ успех. Вие нападате, те нападат. Когато някой се чувства нападнат, не е склонен да сътрудничи.
Щом ще искате нещо от хората – било и само да си свършат добре работата, за която им плащат, не ги смятайте за врагове. Смятайте ги за приятели и тогава имате шанс, изтъкват експертите по комуникация. По този начин вие самите си създавате оптимистична настройка, по-приветливи сте. Както знаете, има психологическо отразяване – събеседниците ви връщат също, смятат ви за приятели. И са по-склонни да сътрудничат.
Ама как да сте приветливи, като онези от маркетинга наистина са некадърници?! Мързеливи чиновници, чиято единствена цел е да претупат задачите и да си тръгнат точно на секундата, когато свършва работното време. Коренно противоположни са ценностите на вашия екип и на техния. Вие сте не само професионалисти с качества, а се ентусиазирате, давате максималното от себе си, за да си свършите работата възможно най-добре.
Именно в това е най-голямата пречка – във вярването, че „онези“ са различни от вас. Приписвате им идентичност и предопределяте провал на всякакво общо нещо, което трябва да правите. За тях пък вие сте „онези“, не си мислят ласкаво за вашия екип. Оттук нататък влизате сякаш във война – всеки се окопава и се замеряте със собствените си вярвания като с гранати.
При такъв подход вероятността да сте съратници е нищожна. Ако ги нямаше предубежденията и с колегите от маркетинга имате различия в мненията по голям въпрос в подхода или по детайли как да продавате новата стока, направена от вашия екип, вероятно можете да ги изгладите, макар и след спорове. Но при наличие на предубеждения никой не е склонен да промени мнението си. Напротив – окопава се все повече и повече, защитавайки своето си. Как да го предаде, приемайки изцяло или отчасти мнението на „онези“, с които има огромно различие в ценностите.
Затова според специалистите по комуникация най-прекият път към провал е да смятате, че човекът или екипът, с който трябва да си сътрудничите, е с идентичност, коренно чужда на вашата. Така го отхвърляте. Ако подходите с обратна нагласа: няма „той“ или „те“, има „ние“, вероятността да се договорите и да постигнете успех заедно е висока.
Трудно е да пречупите нагласата си, ако вярвате, че колегите ви наистина са „некадърници“, „мързеливи чиновници“ и т.н. Понеже често ви се налага да работите с тях, а и от тях зависи в голяма степен вашия успех, помислете дали оценката ви е обективна и справедлива.
Може мнението ви да е формирано от същия колега, който тръгва с кисела физиономия към маркетинга, и да няма нищо общо с истината или да е силно преувеличено. Постарайте се да го коригирате и ще ви е лесно да подхождате с положителна нагласа към общата работа.
Но да речем, че в маркетинга наистина са се събрали банда некадърници, които имат напълно грешни ценности и винаги ще провалят вашата работа. Не можете насила да им наложите вашите ценности – да ги запалите, да ги накарате да бъдат по-креативни, да дават максималното от себе си за успеха на общия ви проект. Можете да опитате да дадете ценностите си като подарък.
„Ако искате да промените поведението или мнението на някого, имате нужда от нова стратегия. Спрете да използвате ценностите си като оръжие и започнете да ги предлагате като подарък“, препоръчват експертите по комуникация. И посочват, че така действат мисионерите. При това успяват да променят изключително дълбоко вкоренени вярвания.
Вие нямате време да мисионерствате и във вашия случай да дадете ценности като подарък по-скоро означава да свършите част от работата на колегите си, за да върви и вашата. Това не може да е постоянно, защото ресурсите не са разпределени така, че вие или вашият екип да се нагърбите със задълженията на колега или на друг екип. Най-малкото няма време, освен ако не се пренатоварите.
Тогава трябва да се надявате, че шефовете на компанията ще забележат, че има служител или група с грешни ценности. И ще вземе съответните мерки.
Ако не се случи скоро, значи нещо не е наред на по-високо ниво – с корпоративните ценности. Ръководството по някакви причини не забелязва или пък забелязва, но търпи хора, които не допринасят за общия успех. Вашата собствена кариера в тази компания не изглежда много обещаваща. Така че се огледайте за по-добро място.
В противен случай рискувате или непрекъснато да се пренатоварвате, или постепенно да промените и своите работни ценности. В някакъв момент може да започнат да говорят за вас като за „онзи некадърник“ или „онзи чиновник“.
В „Точният човек“ можете да прочетете още:
Индивидуалист или конформист? Цивилизационен избор, който определя успеха
Не завиждайте на колеги, възхищавайте им се и ще сте по-успешни
Дисциплината – вашата суперсила за успех
Мързелив шеф – претоварени подчинени, или рисковете на стила ограничено управление
Как да се справяте с колега самохвалко и защо това е пасивно-агресивно поведение
Защо непременно да отдалечите колеги, които ви заразяват със стрес
Диагноза: Професионална анхедония. Симптоми и конкретни стъпки да се измъкнете
Без кураж няма слава или как да постигате успех с 10-процентното правило
Когато шефът има предубеждение към вас – конкретни стъпки да го обезсилите
Свещените крави в службата и как да ги почитате, за да напредвате в кариерата
На интервю за работа не се хвалете с постижения. Обезсилвайте опасения