Светли цветове, мебели с много роли и плъзгащи се врати – така се пести място, защото човек няма нужда от куп неща, за да се чувства добре
Когато е сред зелена гора или поляна, човек няма нужда от много неща, за да се чувства добре. Тази философия е в основата на набиращата все повече популярност концепция microliving. Пространства с размер дори от 10 квадратни метра могат да се превърнат в уютно извънградско жилище. Тяхното обзавеждане изисква обаче внимателно отношение, за да се постигне и функционалност, и добър вид. Ето някои идеи:
Плъзгащите се врати пестят място
Стилно и практично за бюджета е решението да се използват плъзгащи се врати, които да се движат по вградени в пода и тавана релси. Така се пести мястото, необходимо за отварянето на крилото на обикновена врата. Като допълнително естетическо решение, съобразено със стила на кабината, може да се помисли за рециклиране на стара плоскост от дърво или метал, или порта.
Многофункционална маса-бар
Подобно на всичко останало в миникъщата, кухнята е място, с което не трябва да се правят компромиси. Заради малкото пространство е важно да се гарантира, че ежедневният комфорт не е нарушен. Практично и интелигентно решение, което позволява комбинации и да се спестява място, е многофункционалната маса. Тя задължително трябва да е с място за съхранение, дори да е само чекмедже за прибори под плота, а може и да е цял обем с функцията на ракла. Практично решение е и масата да е сгъваема или окачена на стената, за да се прибира, когато не се използва.
Мебели с много роли
Това е ключът към максималното оползотворяване на пространството в един малък дом. Разтегателният диван или масичката за кафе, освен основната си функция, може да са и места за съхранение. Такива интелигентни мебели са особено полезни, тъй като спомагат за поддържане на чистота и ред в стаята.
Практичните вертикали
В microliving жилищата се обръща много внимание на шкафовете от пода до тавана. Те не са просто складове, а ефективни инструменти за оптимизиране на пространството. В тях може да се държат дрехи, книги, кухненски аксесоари и други вещи, от които няма ежедневна нужда и остават скрити зад вратите.
Ярки цветови комбинации
Не е новина, че белите, светлите и кремавите тонове правят визуално стаята по-просторна. Те отразяват естествената светлина и създават оптична илюзия за по-голям размер. Въпреки това един изцяло светъл дом може да ви се стори прекалено стерилен и скучен. В този случай жизненост може да бъде добавена с цветни аксесоари като възглавници, килими, произведения на изкуството. Ярките нюанси персонализират стаята, създават настроение и засилват усещането за кукленска къщичка в миниатюрното пространство.
И камина, защо не
Дълго време архитектите не признаваха присъствието на камина другаде освен в голяма къща. Но нещата в интериора днес са доста променени. Да, за истинското огнище с жив пламък от дърва наистина е необходимо пространство, в което то да изпъкне и да се осмисли така, както е било в някогашния еднофамилен дом. Появиха се т.нар. биокамини с етанолово гориво, други пък напълно декоративни, които дори не изискват комин. И по този начин се дава възможност на естественото желание у мнозина да имат вкъщи някакъв пламък, който да сгрява пространството поне визуално. При добро и умно оформление и в малката площ може да се намери място за него.
Игра със закачалки, кошници, паравани
За да постигнем оптималното обзавеждане за нашия малък дом, трябва да не разчитаме на готови и лесни решения. А да се впуснем в сложна, но увлекателна игра, която включва и неизбежни “хитринки”, с чиято помощ да “излъжем” ограниченото по площ пространство и да го усвоим максимално. Ако например нямаме място за голям ъглов диван или дори фотьойл, може да използваме една лека, но достатъчно широка и дълга пейка, която да бъде удобна и около масата за хранене, и за посрещане на гости, и за присядане в антрето.
Един лек параван ще прегради единствената стая на отделни зони и ще внуши илюзия за повече помещения.
Кошниците, плетени, боядисани или в натурален вид, могат също да са полезни като импровизирано място за съхранение – ще поемат и книги, и плодове и зеленчуци, и бутилки, плетиво, дрехи и т.н.
Закачалки по стената също ще помогнат при недостига на гардероби. Ако са подбрани добре като цвят, форма и дизайн, те ще се превърнат и в интересен акцент.
Използвайте естествена светлина
Замислянето и изграждането на минибунгало е вълнуващо предизвикателство, защото в него много важно е използването на естествена светлина. Добре планираното осветление ще направи помещенията комфортни и уютни, а не клаустрофобични и тесни. Ако сте във фазата на планиране на строежа, предвидете големи прозорци или капандури. Това е от особено значение за къщи, които зависят изцяло от фотоволтаици или вятърна енергия. Така максимално увеличавате периода на дневната светлина и намалявате необходимостта от изкуствено осветление.
И място за стайни цветя
Стайните растения са чудесен начин да добавите естествената среда в дома си, стига да намерите малко място и за тях. Висящи от тавана или издигнати във височина цветарници са най-подходящото решение в случая.
Насладете се на външната зона
В зависимост от нуждите терасата може да се превърне в многофункционална зона, където могат да се организират различни дейности според сезона. През топлите сезони е идеално място за почивка и възможност да прекарвате време с приятели, да вечеряте на открито или да си организирате филмова вечер навън. Може да се оформи лятна кухня, така че готвенето да бъде изнесено навън, за топлите месеци навън може да е и банята. Освен вариантите с градински душ за по-смелите под открито небе може да се изнесе и вана или джакузи.