Няколко смъртоносни растения са цъфнали наоколо. Повечето хора знаят добре, че в природата има билки, които могат да причинят отравяне. Но не всеки знае, че много от тях растат в градските паркове и край пътищата, точно до нас. А някои са толкова красиви, че летните жители ги засаждат специално в цветни лехи.
Децата, които намират най-много свобода сред гъстите треви, са особено изложени на риск от среща с тях. Те обичат да берат красиво цвете, да правят супа за кукла от билка, подобна на копър, и често дъвчат откъснатото стъбло, особено ако има сладък вкус и приятна миризма. Определено трябва да знаете за коварството на кои растения сами и да предупреждавате децата за опасността – прочетете материала от Mir24.tv.

Vekh, или бучиниш

 

Какви отровни растения ни заобикалят, но не знаем за това?

Снимка: Shutterstock/FOTODOM

 

Това растение има популярното име „котешки магданоз“. Сега цъфти навсякъде с големи бели цветя: може да се намери в почти всички горски паркове на Москва и горските райони на Московска област. Обича влажна почва и изглежда абсолютно безобидно: високо, дълбоко до кръста растение чадър, покрито с големи бели съцветия, които растат по двойки. Това е истинско растение убиец.

Коварството на растението е в измамната му миризма и външен вид. Мирише на моркови, листата му приличат на магданоз, съцветията му приличат на копър, а месестият му ароматен корен прилича на репичка. Като цяло изглежда годна за консумация и се представя за див роднина на някаква растителност от градината. Въпреки това е най-отровното растение в Европа. Според легендата древногръцкият философ Сократ е бил отровен с отрова от бучиниш.

Ако сокът от камък попадне в тялото, отравянето настъпва само за няколко минути. „Гадене, пяна в устата, конвулсии и нервно-мускулна парализа са симптомите на отравяне“, казва Владимир Мурашев, ръководител на лабораторията по биология на развитието на растенията в Биологическия факултет на Московския държавен университет. – Често хората не могат да бъдат спасени. Преди няколко години в Ленинградска област имаше случай, когато цяла група туристи бяха отровени от крайъгълен камък. Един от тях се смяташе за експерт по местните билки и добави вех в тенджерата, като го сбърка с ядливи моркови. Той нахрани цялата група със зелена зелева чорба и всички умряха, включително и той самият.

Според учения най-важната външна разлика между веха и моркова е, че коренището на веха има въздушни камери. В надлъжен разрез те се виждат веднага.

Лютиче каустик

 

Какви отровни растения ни заобикалят, но не знаем за това?

Снимка: Shutterstock/FOTODOM

 

Малките жълти лютичета, които сега растат изобилно край пътищата и в горските сечища, са необичайно сладки. Но все пак е по-добре да им се възхищаваме отдалеч. Не трябва да се излежавате на жълти поляни, да берете прекрасни слънчеви цветя, да плетете венци от тях и да носите букети вкъщи. Опасността от лютичето се крие в веществото, което отделят, протоанемонин. Предизвиква дразнене на лигавицата на очите, носа и ларинкса, както и на кожата. Ако откъснете красиво цвете и случайно потъркате окото си, може първо да почувствате парене и след това временно да загубите зрението си. Не е за нищо, че популярното име на цветето е „нощна слепота“.

В старите времена лютичето се използвало за лечение: с него се мажели ставите при болки, предизвиквали дразнене на кожата, топлина и парене. Те също замениха горчица. А самото име лютиче, според една версия, идва от думата „свиреп“: така нашите предци са оценили ефекта на билката върху кожата.

Аконит

Аконитът е многогодишно растение, което е изключително обичано от градинарите. Тревистите храсти, покрити с красиви гирлянди от цветя, не изискват сложни грижи и градинарите с удоволствие ги засаждат в цветни лехи.

Сините и бели цветя на аконита, който има и други имена, като вълчи белен и лумбагова трева, са много привлекателни. Въпреки това е по-добре да им се възхищавате отдалеч. Всяка част от растението е много отровна и дори ако влезе в контакт с кожата, сокът може да причини сърбеж и силно дразнене.

Аконитът е познат от древността, а за неговата токсичност се носят легенди. Според една от тях цветето растяло на мястото, където било погребано триглавото куче Цербер, което Херкулес донесъл от царството на Хадес. Според друга великият завоевател Тамерлан е починал от отравяне със сок от аконит, с който враговете му напоявали шапката му.

Аконитът съдържа алкалоиди. Ако в тялото попадне много малко количество от тези вещества, те причиняват парализа на нервната система, конвулсии, затруднено дишане, повръщане и нарушения на сърдечния ритъм, дори смърт. Така че и децата, и възрастните трябва да знаят за опасностите от това красиво растение.

Делфиниум

 

Какви отровни растения ни заобикалят, но не знаем за това?

Снимка: Shutterstock/FOTODOM

 

Делфиниумът много прилича на аконита както по външен вид, така и по ефекта на сока си върху нервната система. Делфиниумът цъфти с гирлянди от необичайни деликатни цветя с различни нюанси. Но нервно-паралитичните свойства на отровата, съдържаща се в растението, са близки по свойства до веществата, съдържащи се в аконита. В литературата има препратки, че в древни времена върховете на стрели са били смазвани със сок от делфиниум.

Известно е, че домашните любимци могат да бъдат отровени от това растение и да умрат. В бележките на Антон Чехов има доказателства, че той е трябвало да окаже помощ на жителите на селото, които са яли черния дроб на прасе, отровено с делфиниум. Хората също бяха в изключително тежко състояние и едва успяха да бъдат спасени.

Момина сълза

 

Какви отровни растения ни заобикалят, но не знаем за това?

Снимка: Shutterstock/FOTODOM

 

Друго растение, което вече е избледняло в средната зона, е привидно безвредната момина сълза. Много хора обичат да поставят трогателни ароматни букети на перваза на прозореца. И летните жители често трансплантират лилии от долината на своя парцел – растението се вкоренява доста добре и е едно от първите, които цъфтят през пролетта.

„Но момините сълзи са напълно отровни“, казва Владимир Мурашев. – Дори водата, в която стои букетът, се превръща в слабо концентрирана отрова. В моята практика имаше два случая, когато хората бяха сериозно ранени от него.

Строго погледнато, в малки дози момината сълза е лекарство, съдържа сърдечни гликозиди, които са част от всички сърдечни капки. Но дори много малко предозиране води до блокиране на електропроводимостта на сърцето и увреждане на нервната система.

„Веднъж в селото изхвърлиха увехнали цветя и ги кълвяха гъски и пилета“, казва ученият. „След което собствениците дълго се чудеха каква чума е сполетяла домашните им птици. И в друг случай водата, в която преди това са стояли лилиите от долината, не е имала време да бъде изхвърлена. И детето отпи от буркана. Едва го спасиха!“

Дафне, или вълчи плодове

 

Какви отровни растения ни заобикалят, но не знаем за това?

Снимка: Бернд Хейнолд / wikimedia.org

 

Този нисък храст е популярно наричан вълча лика – заради много силната влакнеста структура на дървото. Вълчето грозде цъфти първо, когато снегът се топи. Цветовете му приличат на сладко ухаещ букет от люляк.

„Като дете самият аз бях отровен от това растение“, казва Владимир Мурашев. – Срещнах красиво цвете в гората и се опитах да откъсна клон като подарък за майка ми. Но не можах да го откъсна с ръце, колкото и да се опитвах, затова си помогнах със зъби. Горчивината беше ужасна, колкото и да плюех, не можех да се отърва от нея. И в колата на връщане изгубих съзнание. И след това спах два дни. Наложи се да се вика линейка, но родителите нищо не разбраха. Събудих се с диво главоболие, което не изчезна дълго време. Интересното е, че последствията от такова отравяне могат да бъдат много дълготрайни. Това заболяване не изчезва без следа и може да се появи отново много години по-късно. В моя случай в зряла възраст се добави инфекция, която провокира връщане на болестта и възпаление на хориоидеята – арахноидит. Това е смъртоносна болест, която трудно се диагностицира и имах късмета да намеря добър неврохирург.“

Лилии и други ароматни цветя

 

Какви отровни растения ни заобикалят, но не знаем за това?

Снимка: Shutterstock/FOTODOM

 

Според учения туристите изобщо не трябва да тръгват на поход, без да са проучили всички опасни растения на географските ширини, където ще бъдат разположени.

Лилиите са друго коварно растение, което почти никога не се среща в дивата природа в средната зона. Но в Кавказ можете да намерите цели долини с цъфтящи лилии.

„Миризмата е непреодолима, красотата е неописуема, но докато се разхождате из тези цъфтящи полета, ви е гарантирано жестоко главоболие“, казва Владимир Мурашев. „При никакви обстоятелства не трябва да седите или да прекарвате нощта там.“ Въпреки че това обикновено са само леко наклонени зони в близост до водни басейни, които са толкова удобни за създаване на лагер.

Букет от лилии не може да се остави в стаята през нощта. По-добре е да им се възхищавате в предната градина или в добре проветриво голямо помещение. Същото може да се каже и за много други ароматни цветя. Не трябва да поставяте силно миришещ букет в малка стая, особено ако хората спят в нея.

Същото може да се каже и за божурите, чийто силен аромат убива някои насекоми и може да причини главоболие, повръщане и световъртеж при хората.

Дори познатият люляк може да се окаже коварен. Красиво е, но според учения никога не трябва да разпъвате палатка под цъфнал храст. Разбира се, люлякът има прекрасна миризма, но на сутринта определено ще имате упорито, дълготрайно главоболие.

Ботаниката трябва да се учи от всички и тези знания трябва да се опресняват през целия живот, убеден е Владимир Мурашев. Това не е учебен предмет, който може да бъде предаден и забравен, а гаранция за безопасност. В противен случай можете да се нараните много сериозно.