Институцията на омбудсмана изпрати писмо до двама министри заради множеството жалби на граждани от Шумен за негодната за пиене вода

0
19



Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и до министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заради множеството жалби на граждани от Шумен по повод негодната за пиене, вече почти седем месеца, вода, съобщиха от пресцентъра на институцията. 

В него се настоява да се вземат мерки за инициирате на среща с представителите на местното ВиК и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на която да се обсъдят възможности за подпомагане на домакинствата в засегнатите райони, които са принудени да търпят ограничения при ползване на водата и същевременно заплащат едни от най-високите цени за ВиК услуги в страната. Идеята е хората да бъдат подпомогнати с  изплащане на компенсации или водни помощи, с по-ниски цени на водоснабдителна услуга, включително – промени в Общите условия относно отговорността на ВиК операторите, които да гарантират защита правата и интересите на потребителите при предоставяне на негодна питейна вода, отбелязват от пресцентъра на омбудсмана на Република България. 

Оттам уточняват, че хората с основание питат защо, след като водата, доказано от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен, е негодна за пиене, трябва да я заплащат като питейна, а не като поливна. Те са категорични, че водата не може да се ползва и за битови нужди, защото запушва канали, амортизира вътрешните водопроводни инсталации, домакинските уреди и пр.

„Според жалбоподатели за едно четиричленно домакинство ежедневно са необходими около 10 литра вода за пиене и готвене. Средно цената на една 10 литрова туба за вода е 4 лева и за месеца разходите им за бутилирана вода са около 120 лева. Като се добави към тази сума и фактурираният месечен разход от ВиК оператора около 60 лева, всяко домакинство от града заплаща над 180 лева за питейна вода, което смятат за недопустимо. Това значително натоварва бюджетите на домакинствата с непредвидени разходи за доставка на вода, и най-вече на социално слабите, уязвимите потребители, хора с увреждания, пенсионерите“, пише главният секретар на институцията на омбудсмана д-р Айсун Авджиев, цитиран от пресцентъра, като подчертава, че хората искат обезщетения за лошото качество на водата и намаляване на цената ѝ, защото не отговаря на изискванията на наредба за качеството.

„Във връзка с изложеното се обърнах към управителя на „Водоснабдяване и канализация-Шумен“ ООД, който с писмо от 10 февруари 2025 г.  ни информира следното: Във връзка с необходимостта от изграждане на пречиствателни съоръжения за всички водоизточници за питейно-битово водоснабдяване от повърхностни води, съгласно наредба за качествените изисквания към повърхностни води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване, и за да може да се въздейства при влошаване на качеството на водата от язовир „Тича“ по показател „мътност“ вече е изградена „Пречиствателна станция за питейни води за водоснабдителна система (ПСПВ) Шумен“, пише още главният секретар до министрите. Той допълва информацията от дружеството, че на 30 януари т.г. е проведено заседание на Държавната приемателна комисия за строеж – ПСПВ „Шумен“, назначена със заповед от 23 януари на Дирекцията на национален строителен контрол. Очаква се издаване на разрешение за ползване на строежа, след което съоръжението щяло да бъде въведено в експлоатация, която ще осигури пречистване на суровата вода, допълват от пресцентъра на омбудсмана на Република България. 

„На поставения въпрос, който се отнася до изплащане на компенсации на потребителите от ВиК оператора, информират, че дейността на дружеството по отношение на предоставянето на ВиК услуги е строго регламентирана. Може да осъществява действия спрямо потребителите, само ако такива са допуснати в съответните нормативни актове или Общите условия, одобрени от КЕВР. Нормативната уредба във връзка с дейността по предоставянето на ВиК услуги, както и Общите условия за предоставяне на ВиК услуги на потребителите от ВиК – Шумен, не съдържа механизъм, по който да могат да се формират компенсации за потребителите при каквато и да било хипотеза“, посочва Авджиев, цитиран от пресцентъра на омбудсмана.

Той обръща внимание, че и при последната проверка на местното РЗИ (5-9 февруари) при проведения лабораторен контрол, включително на проби вода, взети от различни пунктове в зоната на водоснабдяване язовир „Тича“, отново са установени високи стойности на показателя „мътност“, които са над обичайните за потребителите. Затова се препоръчва водата в гр. Шумен, гр. Велики Преслав, с. Панайот Волово, с. Белокопитово и с. Дибич, водоснабдявани от язовир „Тича“, да не се ползва за пиене и приготвяне на храна.

„Вече близо седем месеца жителите на посочените населени места бедстват поради липса на годна за питейно-битови нужди вода и в тази връзка липса на нормативно уредени правила за защита на правата им като потребители на ВиК услуги, което смятам за недопустимо. Съгласно наредба за условията и реда за присъединяване и за ползване на ВиК системи, ВиК операторът съвместно с общинската администрация имат задължение да осигуряват питейна вода за населението само, когато е налице пълно спиране или значително е намаляла, но не и когато е негодна за консумация“, подчертава Айсун Авджиев, цитиран от пресцентъра на омбудсмана, като допълва, че по Закона за социалното подпомагане хората имат право на помощ в размера на месечния минимум вода. 

Припомняме, че на 11 февруари от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен вчера отново съобщиха на сайта си, че водата в населените места, захранвани от язовир „Тича“, все още е мътна и не се препоръчва за пиене и готвене. Водата от язовир „Тича“ да не се пие и да не се използва за готвене, поради завишени стойности на показателя „мътност“ препоръчваха от инспекцията нееднократно през февруари и януари 2025 година, както през ноември и декември миналата година.



Източник БТА