След като поредица от земетресения на гръцките острови в Егейско море породиха опасения, че Израел може да бъде засегнат от цунами, експерт заяви пред израелската новинарска агенция ТПС, че това явление е трудно предвидимо, и че Израел не е подготвен за това.
От 1 февруари земетресения разтърсват гръцките острови Санторини и Аморгос, като най-силното от тях беше с магнитуд 5,2. Районът на Егейско море между Гърция, Кипър и Турция е осеян с вулканични острови, но гръцки официални служители заявиха, че трусовете имат тектоничен, а не вулканичен характер, съобщи БТА.
Цунамито е поредица от мощни океански вълни, причинени от такива феномени, като подводни земетресения, вулканични изригвания или свлачища. Вълните се движат с висока скорост на огромни разстояния и значително увеличават височината си, когато се приближат до крайбрежните райони, което води до щети. За разлика от обикновените вълни, цунамитата не се причиняват от вятъра, а от внезапното изместване на големи количества вода. Те могат да доведат до наводнения, силни течения и значителни щети за крайбрежните общини.
Тъй като епицентърът на трусовете в Гърция сега се намира на около 900 км от Израел, заместник-ръководителят на Съвета за национална сигурност проведе спешна среща за готовността на Израел за цунами с ръководителите на различни служби за реакция при извънредни ситуации, министерства и армията. Израел се подготвя и за възможността да изпрати в Гърция екип от спасителни и хуманитарни работници.
„Въз основа на досегашния опит толкова много трусове от такъв характер могат да предизвикат силно земетресение“, заяви Съветът. „Съществува потенциално въздействие върху Израел поради риска от цунами.“ Въз основа на разстоянието Съветът изчисли, че Израел ще разполага с два часа за предупреждение за цунами след силно земетресение.
Междувременно Израел не е издавал никакви предупреждения за пътуване във връзка със Санторини. Полковник Ефраим Лаор, един от най-големите израелски експерти по земетресенията, заяви, че е много трудно да се предскажат цунамитата или последиците от тях, тъй като те са много мощни.
„Няма да прогнозирам кога ще има цунами. Последното цунами в Израел е било през май 2021 г., но то не беше толкова сериозно и височината му беше 13 см“, уточни той.
Той определи готовността на Израел за цунами и за земетресения като почти нищожна и призова правителството да я подобри. „Слагаме всякакви знаци, разпространяваме ги, когато има такива. Твърде много са и може би не са на правилните места“, заяви Лаор пред ТПС.
„Най-сериозното нещо според мен е, че израелското правителство бави с години обявяването на прогнозите за наводненията“, каза Лаор. „Защо това е важно? Не е задължително един хотел да е в зоната на наводнението, за да бъде засегнат. Един заводът за обезсоляване не трябва да бъде в залив, а може да бъде по-навътре“, добави той.
Тъй като Израел не е публикувал карти на наводненията, няма как да се знае кои райони или колко израелци ще трябва да бъдат евакуирани. Той дава за пример болницата „Рамбам“ в Хайфа. Медицинският комплекс разполага с 1100 легла и има капацитет да обслужи 2,5 милиона жители. Неговите паркинги могат да бъдат превърнати в най-голямата подземна укрепена болница в света.
„Това, което най-много ме притеснява, е болница „Рамбам“. Тя се намира в зона, в която в случай на цунами от земетресение, би възникнал проблем. Ако правителството беше публикувало картите на наводненията, то нямаше да позволи строеж там“.
Според съществуващите сега инструкции при получаване на предупреждение за цунами, хората незабавно трябва да се отдалечат на поне километър от брега, като има и допълнителни инструкции за хората, които се намират на закрито, в автомобили или на плажа.
Запитан дали израелските строителни стандарти предвиждат цунами, Лаор отговори, че сградите няма да издържат на подобно бедствие.