Изложба „Земята“ от фонда на ХГ – Добрич

0
5

На 23 януари от 17.30 часа Художествената галерията в Добрич ще представи изложбата „Земя“, съобщават от културния институт.

През октомври 2024 г. Художествена галерия – Добрич се включи във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ със селекция на тема „Земята“ от фонда си. Проектът е иницииран от Фондация „Поддържане на изкуството в България“ и Съюза на българските художници. В съвместна изложба в залите на СБХ на ул. „Шипка“ 6 се представиха галериите на Бургас, Шумен, Варна и Добрич. Идеята е столичната публика да се срещне с галериите от страната чрез акценти от техните фондове, като фокусът е насочен към индивидуалния профил на съответната колекция, с препратка към историята на нейното създаване и развитие.

За 60-те години от създаването си основна тема за Добричката художествена галерия в събирателската и експозиционна дейност е земята и хората на Добруджа. Така дефинирана, темата е широка, многообхватна и е намерила пластична реализация в стотици творби, съхранявани във фонда. Тя дава възможност за философско, многопластово тълкуване, за поглед към историята на този край, за пресъздаване на пейзажа на Добруджа, земеделския труд в различните сезони, плодовете на земята и съвсем естествено предопределя тематичния обхват и профил на галерията.

Темата за Добруджа в изобразителното изкуство е  особено важна и поради драматичната историческа съдба на региона и малкото запазени художествени произведения в периода 1913 г. – 1940 г. Тя вдъхновява творци от различни поколения от страната и става повод за провеждане на големите национални общи художествени изложби „Земята и хората” в Добрич от средата на 60-те до края на 80-те години.

Произведенията, които сме подбрали, са на някои от най-големите имена в българската живопис: Иван Мърквичка, Владимир Димитров – Майстора, Александър Петров, Найден Петков, Васил Стоилов, Борис Денев, Ценко Бояджиев, Добри Добрев, Атанас Яранов, Ванко Урумов, Иван Стоилов – Бункера, Анета Дръгушану, Румен Гашаров, Светлин Русев, Петър Дочев, Кеазим Исинов.  Включили сме и творбата „Жетвари в Добруджа“ на родения в Северна Добруджа Господин Желязков, както и „Воденица“ на Никола Тахтунов и „Есенен пейзаж“ на добричкия художник Ганчо Михайлов.

Настоящата колекцията представя стиловото многообразие и търсения в българското изобразително изкуство от 90-те години на XIX в. до 80-те години на XX в. и е обединена от темата за земята, което я прави интересна и значима от познавателна, професионална и изследователска гледна точка.