Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище „Антим I“ в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият – по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект „Изграждане на училищна STEM среда“ са на обща стойност около 250 000 лева. За всеки е предвидено пълно оборудване – мебели, интерактивна дъска, лаптоп, принтер. Вече са получени част от мебелите и софтуеар, като наесен кабинетите трябва да влязат в употреба.
Процедурата „Училищна STEM среда“ на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ към Министерството на образованието и науката (МОН) се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Общият размер на финансирането е 534 335 450 лева с ДДС. С предложение за изпълнение на инвестиции поетапно (според броя ученици) през 2023 година кандидатстваха училищата в страната. През юли 2024 г. МОН съобщи на сайта си mon.bg, че всички 2245 предложения за изграждане на училищна STEM среда са вече оценени и изграждането на първите STEM кабинети вече е в ход. Крайният срок, в който с финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост трябва всяко българско училище да разполага със STEM кабинет, е юни 2026г.
Сключените договори с крайни получатели по процедурата са нанесени на интерактивна карта на sf.mon.bg. Според нея с безвъзмездна финансова помощ 180 хиляди лева STEM център ще се изгради в ЦСОП „Академик Тодор Самодумов“ в Кранево. За изграждане на училищна STEM среда и два високотехнологични оборудвани кабинета СУ „Христо Смирненски“ (с. Оброчище) разполага с 232 000 лева. Кабинетът по природни науки ще има лабораторни маси, ще се оборудва хранилище. За всеки ученик в кабинета по математика и информационни технологии ще има лаптоп. По подходящ начин ще се оформи връзката между кабинетите.
Училищна STEM среда за около 180 000 лева ще имат „Св. св. Кирил и Методий“ в Балчик, ОУ „Васил Левски“ (с. Соколово) и ОУ „Георги Раковски“ (с. Сенокос). Финансирането за СУ „Христо Ботев“ в Балчик е 363 354 лв., с които ще се изградят STEM център и високотехнологични класни стаи. На места строително-монтажните работи са започнали и се очаква да завършат до април. След това предстоят доставки и монтиране на оборудването, съобщи кореспондентът на Радио Варна Албена Иванова.
Абревиатурата STEM произлиза от Science, Technology, Engineering, Mathematics или в превод – наука, технология, инженерство и математика. Активното участие и обучение чрез практическо приложение и преживяване на наученото са основните принципи, залегнали във всеки урок. Едно от основните предимства на STEM обучението е обединяването на отделните предмети в интегрирана учебна програма. Всеки урок, освен знания, води и до придобиването на различни умения и компетентности. Това позволява на децата да разберат връзките между предметите, които изучават в училище.