- Предложихме на групите в СОС корекции за 38 млн. лв. и приехме техни предложения, казва зам.-кметът на столицата по финанси
- Каним отново на среща всички съветници в понеделник. Надявам се заедно да стигнем до решение, за да има София балансирана финансова рамка, а не разкопани, но недовършени улици и построени, а не само започнати детски градини
– Г-н Василев, кметът на София Васил Терзиев обяви, че ще се срещне с всички политически групи в СОС, за да търси диалог за бюджета на София. Приключиха ли срещите и получихте ли подкрепа от някоя от групите?
– Преди да разкажа как преминаха разговорите ни и какво предстои, искам да обобщя какво ние искахме да кажем на общинските съветници с всички анализи, обект по обект, документи, данни, цифри, графици за изпълнение, карти и проекти, с които влязохме в тези разговори.
Без разум и стратегическо планиране днес, утре ще ни се наложи да режем важни за града инвестиции, само за да покриваме лошо взети решения. Нуждите и проблемите на хората нямат партиен цвят и ние всички трябва да работим за софиянци – да подредим приоритетите си и да инвестираме там, където градът наистина има нужда, искаме да създадем темпо и ритъм – всяка година ще завършваме обекти, а не само ще започваме. Никой не иска бюджет на започнатите и никога недовършени неща.
Ако бюджетът остане нереалистичен и в него продължават да се включват обекти без проектна готовност, без разрешителни или възможност за изпълнение, рискуваме да блокираме значителни средства, които иначе могат да решат реални проблеми сега. Такъв бюджет означава повече разкопани улици, които остават недовършени, повече задръствания и още по-голямо недоволство от липсата на резултати. София няма нужда от още обещания, а от довършени проекти. Това казваме с предложения от нас бюджет.
И се връщам на вашия въпрос – да, проведохме срещи с представители на ГЕРБ, „Спаси София“, БСП, „Синя София“ и „Възраждане“. В разговорите, водени от кмета на София Васил Терзиев, участвахме аз и зам.-кметът по строителство Никола Лютов, както и общински съветници от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“.
Най-важната тема, по която трябваше да изясним позициите си, беше философията на бюджета и в частност капиталовата програма. Всички софиянци и всички партии имат нужда от работещ и отговорен бюджет, с който градът да има ясен и сигурен план за развитие, бюджетът да бъде на практика програма за инвестиции с висок процент на изпълнение и голяма инвестиционна предвидимост – тоест, каквото е включено да може да бъде завършено и да бъде стъпка към планираните инвестиции следващата година, а и за години напред. Ако планираме разумно – всяка година ще завършваме, а не само ще започваме.
Една от важните точки в разговорите с всяка една от групите в Общинския съвет беше да изясним основанията, с които беше върнат бюджетът за ново преразглеждане, но и най-важното – какви корекции предлагаме ние на гласувания на 29 май бюджет и защо го правим.
Направихме го аргументирано. Подходихме конструктивно и практично. Анализът и детайлната информация за включените в бюджета приходи и разходи изпратихме дни преди срещите, така че общинските съветници да могат да се запознаят с нея и да говорим в конкретика. Направихме всичко възможно разговорът да е фокусиран изцяло върху анализ на всеки обект – кой и защо трябва да бъде разплатен и колко са плащанията тази година, в противен случай спира изпълнението; кои са новите обекти и тяхната подготвеност, както и обективното техническо време да бъдат стартирани и дали е обосновано да бъдат включени в тазгодишния бюджет. Предложихме създаването на титулярен и резервен списък и обсъдихме кои от новите обекти могат обективно да влязат в единия или в другия списък.
Отделихме специално внимание на готовността на новите проекти, които бяха включени от мнозинството в СОС в гласувания на 29 май бюджет и капиталовата програма към него. Повечето от тях няма да бъдат започнати – не от нежелание, а заради липсата на техническа възможност. Някои обекти са без разрешение за строеж или няма готовност за стартиране за обществена поръчка, за други тепърва предстои обявяване на обществена поръчка и избор на изпълнител – всички тези етапи от изпълнението на един обект, при възможно най-стегната работа и заради различни законови срокове, биха отнели минимум 6-7 месеца. Това означава, че ако заложим сега в бюджета, тези обекти с предложените средства няма да постигнем нищо друго освен да блокираме тези средства и те заедно с проектите да бъдат прехвърлени в другата година. Нашето предложение е в бюджета да не бъдат включвани проекти, които не могат да бъдат изпълнени и разплатени до края на тази година. Това не означава, че ние не работим по всички останали. Напротив, подготвяме ги – и предложените от общинските съветници, и много други, за да бъдат готови за включване в следващия бюджет, или дори в бъдеща актуализация на този, и да започне веднага изпълнението им. Така парите в бюджета на софиянци ще се изразходват по-ефективно. Има и други проблемни обекти, които предложихме да отпаднат – такива които са държавна собственост и нямаме право да разходваме общински средства за тях. Има други, които са завършени, както и такива, за които дори няма изработен проект и не е ясно какво точно ще се изпълнява, има дублирани проекти, и още, и още. Обсъждахме, разбира се, всичко в детайли, обект по обект.
Към момента колегите от политическите групи в СОС, с които се срещнахме, не дават ясна заявка дали биха подкрепили нашето предложение. Казаха, че имат нужда от време да го обмислят и това е разбираемо, защото става дума за най-важното решение за София – бюджета на града.
Затова в понеделник сме поканили отново общинските съветници от всички политически групи, както и независимите общински съветници на обща среща, за да продължим да търсим решения и да стигнем до консенсус по планирането на средствата за тази година.
– Какво е вашето предложение? Има ли промяна спрямо проекта на бюджета, който представихте преди 2 месеца и който после бе коригиран в зала от мнозинството?
– Предлагаме една част от новите обектите, които бяха включени в бюджета, гласуван на 29 май, да останат, което разбира се, ще е за сметка на други. Друга част от новите обекти предложихме да бъдат включени в така наречения резервен списък. Това означава, че при бъдеща актуализация на бюджета през тази година, при възможност, ще преместим проекти от резервния в титулярния списък на капиталовата програма.
Предложението за промяна въз основа на анализ на готовността на всички обекти в първоначалния проект на бюджет и включените при гласуването в края на май, което представихме за обсъждане с политическите групи, е на стойност близо 38 милиона лева. Върнали сме средства за някои от ключовите обекти, които трябва да се разплатят тази година и други, които не могат да бъдат преразпределяни заради източника на финансиране и предложихме реалистичен бюджет за други.
– А кои от предложенията на политическите групи в СОС склонихте да приемете и да влязат във финансовата рамка?
– Знаете, че нашето предложение за бюджет бе променено в зала с близо 80 милиона лева при гласуването му, а корекциите, които ние сега предлагаме са за около 38 милиона. Тоест, по-голяма част от приетия бюджет за нас има смисъл да остане в този си вид. Но е изключително важно да гарантираме необходимите средства за тези обекти, които можем да реализираме изцяло тази година.
– Какво ще стане, ако отново не получите подкрепа? Кои важни за града проекти ще бъдат застрашени?
– Бюджетът трябва да бъде коригиран така или иначе, защото е небалансиран – прогнозираните приходи надвишават разходите с 3,5 милиона лева. Дали ще получим подкрепа, ще разберем следващата седмица в зала. Ние направихме всичко възможно да обосновем нашата критика и несъгласие с гласувания бюджет в документи и цифри. Ще продължаваме да защитаваме аргументирано тезите си, защо всички тези обекти, които сме включили, има смисъл да бъдат в бюджета тази година.
– А какво ще се случи, ако бюджетът остане в текущия си вид?
– Неведнъж описах ситуацията в момента по следния начин – вместо да завършим 10 обекта, ще разкопаем 20 и те ще останат така – разкопани и недовършени. Темпът на развитие на града ще се забави, не само тази година, но и следващата. Ще имаме повече започнати, но недовършени ремонти, повече разкопани улици и недовършени, повече започнати, но недовършени детски градини. Нещо, което нито един от нас не иска, а вярвам, че общинските съветници също ще ни подкрепят в това, че има логика да завършваме обектите, които започваме бързо и качествено. Затова апелът ни е да приложим тази философия на бюджета – програмата за капиталови инвестиции да има висок процент на изпълнение и голяма инвестиционна предвидимост. Това означава каквото е включено в бюджета да може да бъде изпълнено. Това изпълнение ще се превърне в основа за планираните инвестиции следващата година, а и за години напред. Това искаме да постигнем. Никой няма да получи политически дивидент, ако София не се развива.
– При корекцията, направена от мнозинството в СОС, съветниците твърдяха, че тя касае 1% от бюджета и са прехвърлени излишни средства от проекти, за които имат данни, че няма как да бъдат изпълнени до края на годината. Така ли е?
– Не. Много ясно се вижда, че чисто като сума 81 милиона не са 1% от бюджета. Второто, което колегите от Общинския съвет пропускат, е, че бюджетът може и да достига близо 3 милиарда, но повече от половината от тези средства са за възнаграждения и заплати, тоест не могат да бъдат харчени за друго. Друга голяма част от бюджета отива за почистването и зеленината в града – близо 300 милиона лева. Тези средства също не може да се разходват за друго. Същото важи и за парите за градския транспорт – близо 200 милиона лева, и тях не можем да преразпределяме.
Така че свободните средства са на практика размерът на капиталовата програма – близо 700 милиона. Голяма част от обектите в нея са с осигурено финансиране по държавни проекти, европейско финансиране или пък заемни средства. Тоест, тези пари също не можем да ги ползваме за друго, освен за тези обекти, които сме посочили. И когато в много малкия процент, който остава – около 50-60 милиона лева, общинските съветници решат да добавят корекции от 80 милиона лева – това 1% ли е или силова подмяна на развитието на София?
Бюджетът и парите на София са средства за решаване на проблеми и те трябва да бъдат насочени там, където са най-ефективни. Никой няма право да гледа на бюджета на София като на „1% за тази партия, за моя район или моя проект“. Не, парите на софиянци трябва да бъдат насочени там, където ще бъдат най-ефективни, където ще решат най-много проблеми за най-голяма група граждани. Именно това сме предложили в нашия вариант на бюджет. Искам да вярвам, че колегите в Общинския съвет ще проявят разум и ще подкрепят предложената от нас корекция, не заради нещо друго, а защото макар и с различни убеждения, те са общински съветници на всички софиянци.
– Разговаряхте ли за икономическата рамка за градския транспорт, която също беше върната от кмета за ново разглеждане? Очаквате ли промяна в нагласите по тази тема или решението за увеличение на заплатите на всички 7000 работници в сектора ще бъде потвърдено?
– Да, темата с увеличените пари за градския транспорт и икономическата рамка беше също част от разговорите. Ние продължаваме да стоим на позицията, че увеличаването на заплатите на всички поравно няма да реши дълго трупаните проблеми в сектора. Много по-целесъобразно и ефективно ще бъде средствата да бъдат насочени там, където е реалният проблем – липсата на шофьори и сервизни работници.
Затова продължаваме да защитаваме нашето предложение, че трябва да се увеличат възнагражденията със 100 лева на всички работещи в сектора и 100% бонус за шофьори и сервизни работници, защото проблемът е с липсата на тези кадри. Той може да се разреши само, ако направим привлекателни тези позиции, за да се привлекат нови хора в системата. Оттам ще се намали натовареността на всички останали, включително извънредния труд, ще има възможност да се изпълняват 100% курсовете по всички линии, ще намалим чакането по спирките. Както виждате това е като домино, ако приложиш мерки на правилното място, ще има ефект върху цялата система и реален резултат за гражданите.
Моята хипотеза е, че тази икономическа рамка ще бъде прегласувана, тоест София ще бъде под риск, който ще застраши бюджетите през 2026-2027 година. Както сме казвали и преди – сметката, която ще трябва да платят софиянци е близо 200 милиона. И в следващите две години отново ще водим същия разговор – кой важен за софиянци и развитието на града проект де не бъде включен в капиталовата програма, защото парите за транспорта са вече обещани. Това решение, което сега се гласува, ще трябва да бъде разплащано през 2026-2027 година, а увеличението на заплатите, акумулира все повече разходи в следващата година, което прави все по-малка възможността за инвестиции в града, нещо, което ни притеснява като тенденция.
Затова отново ще призова общинските съветници за разум и да гледат бюджета на София в цялост, а не да действат на принципа „който е по-шумен и който иска повече пари“ той ги получава. Въпросът е да гледаме как с ограничения ресурс и средства, с които разполагаме, да решаваме наистина проблемите на хората и града. Но, за съжаление, очакването ми е, че в Общинският съвет има мнозинство, което да си утвърди вече гласуваната икономическа рамка.