Зеленски бил диктатор, а Тръмп вярвал в лъжите на Москва (Обзор)

0
8


Докато двамата се карат задочно пред целия свят, Путин увери, че никой не изключва Киев от преговори за мир

Обвинения в изолация, диктатура, остри критики и подхвърляне на вина кой започна войната в Украйна. Това са само част от събитията, разклатили отношенията на Доналд Тръмп с Володимир Зеленски в ключов момент за бъдещето на разкъсаната от военен конфликт държава.

Разривът показва

колко близо е Киев до загубата на САЩ като съюзник,

а някои анализатори вярват, че това вече се е случило, съобщават западни издания.

Вярвам, че имам силата да прекратя тази война, заяви американският президент след срещата между делегациите на САЩ и Русия в Рияд във вторник. Посочи обаче, че е разочарован от реакцията на Украйна, която заедно с ЕС бе изолирана от преговорите. Зеленски многократно отхвърли легитимността на преговори без страната му.

Наблюдавам ситуацията от 3 г. Това е война, която никога не трябваше да започва. Чувам, че са разстроени (Украйна – б.р.), че не са имали място (на масата за преговори в Рияд – б.р.). Ами имахте място цели 3 години – трябваше да прекратите войната за 3 г. Изобщо не трябваше да я започвате. Можехте да постигнете сделка много лесно за този период, каза Тръмп. Думите му бяха разчетени като поредното влошаване на отношенията с Киев за сметка на приближаване към риториката на Москва.

Тръмп дори заяви, че Путин никога не би нападнал, ако САЩ са били управлявани от него. Нещо повече – посочи, че в рамките на месец ще проведе среща с руския си колега. Разкритикува и ниския рейтинг на украинския си колега: Мразя да го казвам, но рейтингът му е паднал до 4%. Американският президент не посочи източник на цитираните данни. Обясни обаче, че предложението за провеждане на избори в Украйна преди договарянето на мирно споразумение не идва от Русия, а от самия него и други държави, които не спомена по име.

“Украйна има нужда от куршуми, а не от бюлетини”, заяви по този повод председателят на украинския парламент Руслан Стефанчук.

След напредъка в Рияд и упреците на републиканския президент Зеленски също отвърна остро: Никой няма правото да договаря бъдещето на страната ни без нашето участие. Коментарът дойде на фона на решението му да отложи визитата си в Саудитска Арабия. Първоначално тя бе планирана за 19 февруари, но ще се проведе на 10 март.

Доналд Тръмп живее в дезинформационно пространство, подхранвано от Русия, изтъкна още Зеленски относно коментарите за неговия рейтинг в родината му.

Украинският лидер покани специалния пратеник на американския президент Кийт Келог, който в сряда пристигна в Киев, да се разходи по улиците, за да се увери какви са последиците от войната. Готов съм да отида на фронта с него, за да види сам какво се случва. Отхвърли твърдението на Тръмп, че войната струвала 500 млрд. долара досега – боевете са финансирани с 320 млрд. От тях по думите на Зеленски 120 млрд. долара идвали от украинските данъци, а останалите – от помощите на САЩ и ЕС.

По повод отхвърлената оферта за предоставяне на 50% от украинските редки минерали на САЩ Зеленски каза, че

не може да продаде държавата без гаранции за сигурност

На този фон Кийт Келог посочи, че посещението му е “шанс за добри потенциални преговори”. Заяви, че е в Украйна, за да слуша, разбира, а след това да обясни на президента Тръмп. Готови сме да предоставим това, което е необходимо, заяви Келог с мека риторика в разрез с последните сигнали на Америка.

Опроверженията на Зеленски ядосаха още повече Тръмп. Той изригна, като нарече украинския лидер “диктатор, свършил ужасна работа”. Страната му е разбита и МИЛИОНИ ненужно загинаха, разгневи се републиканецът в социалните мрежи. По-добре да действа бързо, иначе няма да му остане държава, продължи той. Насочи мерника си и към Европа, като посочи, че тя се е провалила в осигуряването на мир. Войната в Украйна е много по-важна за Европа, отколкото за нас. Имаме голям, красив океан, който ни разделя.

Уверение, че Киев ще участва в договарянето на мир, пък дойде от руския президент Владимир Путин: Никой не изключва Украйна от този процес. Разбира се, САЩ изхождат от позицията, че преговорният процес ще се случи с участието на Русия и Украйна.

В стремежа си ЕС да остане важен фактор в преговорите за мир и да не попада под изолация френският президент Еманюел Макрон организира спешно втора за седмицата среща в Париж. На нея европейските лидери са обсъдили визията и подхода на блока за прекратяването на войната и осигуряване на бъдещата сигурност. За сметка на тесния кръг в понеделник този път срещата се проведе с около 15 страни. Сред тях бяха Норвегия, Канада, балтийските държави, Чехия, Гърция, Финландия, Румъния, Швеция и Белгия. България бе представлявана от премиера Росен Желязков (изказването му виж по-долу). Той, както и повечето евролидери, участва чрез видеовръзка.

Дни преди отбелязването на 3 г. от войната държавите членки се споразумяха да въведат нов 16-и пакет санкции срещу Русия. Той ще влезе в сила на 24 февруари – денят, в който започна инвазията. Новите наказателни мерки включват забрана за внос на руски алуминий. В черния списъка са включени и още 73 кораба от т.нар. руски флот в сянка. Те са с неясна собственост, много от тях не са застраховани и застрашават екологичната сигурност, тъй като има подозрения, че танкерите са стари и неподдържани.

Росен Желязков настоя ЕС да остане единен в подкрепата си за Украйна

Съдбата на една държава не може да се решава без нейното участие на преговорната маса, а ЕС трябва да остане единен и предвидим по отношение на подкрепата си за Киев. Това заяви чрез видеовръзка премиерът Росен Желязков по време на втората извънредна среща за Украйна, чийто домакин бе френският президент Еманюел Макрон.

Премиерът обаче подчерта, че Европа е естествен съюзник на САЩ. В този контекст заяви, че е задължително ЕС да бъде равностоен участник в дипломатическите усилия за постигане на мир в Украйна.

Премиерът припомни, че България e последователно ангажирана с общите международни усилия в подкрепа на Украйна, чрез предоставяне на всеобхватна помощ – политическа, военна, икономическа, финансова, хуманитарна и дипломатическа. Пред европейските си колеги Желязков посочи, че страната ни до момента е предоставила 10 пакета военнотехническа помощ, съобразена с нуждите на Украйна.





Източник 24часа