За развитие на туризма чрез създаването на атрактивен туристически продукт ще работи музеят в Кюстендил с партньори от Република Северна Македония

0
10



Регионалният исторически музей „Акад. Йордан Иванов” в Кюстендил е подписал с Министерството на регионалното развитие и благоустройството договор за изпълнение на проект: „Културна зона – общност на културно наследство и атрактивен всесезонен туризъм“, по програма INTERREG VI-A IPA България – Северна Македония 2021-2027.

Партньори по проекта на музея в Кюстендил са Общинският исторически музей в Дупница, Градският музей – Крива паланка (Р Северна Македония) и неправителствената организация „Пеония“ – гр. Кратово, Р Северна Македония, съобщиха от музея.

Основната цел на проекта е да се стимулира развитието на туризма чрез създаването на атрактивен туристически продукт, способен да привлича посетители през всички сезони. 

Сред целите на проекта е съхраняването на културното наследство чрез инвестиции в обекти, ценни за културната и историческа градска среда в региона. Проектът ще допринесе за засилване на регионалното сътрудничество между България и Северна Македония, насърчавайки добросъседските отношения, културната свързаност и подобрено качество на живот за местното население, чрез създаването на нови културни събития и разнообразни дейности, казаха още от музея в Кюстендил.

Дейностите по проекта са тематично обединени, чрез представяне на културната свързаност, разгледана през традиционното и иновациите в ежедневния живот в периода на Възраждането.

Предвиждат се инвестиции в обекти в България и в Северна Македония. Ще се извърши „Ревитализация на къща музей „Емфиеджиева къща” в Кюстендил. От музея припомниха, че за целта беше изработен инвестиционен проект за създаване на ново изложбено пространство, интериорна консервация и реставрация, ремонт и въвеждане на интерактивни методи за експониране в музея.

В проекта са предвидени създаване на условия за целогодишен туризъм; преобразуване на помещения в западното крило в ново изложбено пространство за временни изложби и културни събития; въвеждане на интерактивни цифрови технологии за обогатяване на преживяването на посетителите; благоустрояване на дворното пространство. Помещения в западното крило на къщата музей ще бъдат обновени, като ще бъде създадена лекционно-презентационна и образователна зона за младежката аудитория.

В Република Северна Македония инвестицията е свързана със създаване на допълнителни музейни пространства за културни и образователни дейности в Градския музей в Крива Паланка и изграждане на музей на открито в село Градец.

Заложени по проекта са мерки за развитие на „Културната зона“ на трансграничния регион чрез културно наследство, туризъм и образование. Ще бъде изработена платформа, дигитално приложение, дигитални продукти за привличане на посетителския интерес. 

Предвидени са стъпки и към изграждане на сътрудничество в изследванията и в организиране на събития. Предстои издаването на дигитален каталог с 3D модели „Старите къщи на града разказват истории“ (Кюстендил – Дупница – Крива Паланка – Кратово), с идеята за съживяване чрез дигитални решения на паметта на къщите от 19-ти и началото на 20-ти век, които постепенно губят своя облик и автентичност. Проектът предвижда организиране на културни събития, еко-обучение за деца, тридневен балкански фестивал.

Основният стремеж на дейностите е за повишаване на туристическия интерес и да направят културното и природното наследство на региона по-достъпно, забавно и ангажиращо, както за деца, така и за възрастни.

​Проектът е подкрепен от Община Кюстендил. На експертно и логистично ниво за реализиране на предвидените меки мерки, подкрепа за проектната инициатива е изразена и от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Дейностите по проекта ще се изпълняват за срок от 2 години. Безвъзмездната финансова помощ за реализацията му е в размер на 984 870,01 евро. ​

 



Източник БТА