Защитата на правата на потребителите при пътуване и достъпността на пътниците с увреждания обсъдиха експерти на дискусия в столицата

0
93



Защитата на правата на потребителите при пътуване и достъпността на пътниците с увреждания обсъдиха участниците в дискусия на тема „ЕС в действие: по-добра защита за пътниците, ясни правилата за бизнеса“, която се проведе в София.

Сред акцентите на събитието бяха и предстоящите промени в Регламента за контрол по прилагане на правата на пътниците, които се обсъждат в Европейския парламент, както и потенциалните последици от тях за транспортния сектор и потребителите. 

Гости на дискусията бяха Андрей Новаков – член на Европейския парламент (ЕНП) и докладчик по обсъждания регламент, Анелия Маринова – главен директор на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ в Министерството на транспорта и съобщенията, Соня Спасова – директор на Европейския потребителски център в България, Одисей Спасов – председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) и Бистра Маринкова, изпълнителен директор на „България Еър“.

Toзи регламент отлежава вече 11 години и започвам да разбирам защо се случва това, каза евродепутатът Андрей Новаков. Той подчерта и важността на съдействието от заинтересованите страни, каквито са авиокомпаниите и пътниците, за подобни действия.

Новаков допълни, че хората с увреждания имат нужда от достъпност и защита на правата им като пътници и заяви своята подкрепа към тях.  

Благодарение на Шенген можем да пътуваме свободно само с лична карта и да има подобни ограничения е недопустимо, посочи Новаков. Той добави, че около 60% от потребителите не са напълно запознати с правата си като пътници.

Както обръщаме внимание с тези изменения да се балансират интересите на авиокомпаниите и на пътниците, обръщаме внимание също и най-уязвимите пътници и на това какво още може да се направи, за да се подобрят условията, обясни Анелия Маринова. Например вече има дефиниции за кучета водачи за нуждаещите се, защото до скоро имаше доста тълкувания и проблеми в това отношение, посочи тя.

Според експертите често пъти е трудно да се определи стойността на компенсацията. В общия случай тя се изчислява спрямо дължината на полета, обясни Бистра Маринкова, изпълнителен директор на „България Еър“.  

Нека да обърнем внимание, че новият документ предвижда да бъдат увеличени и праговете на компенсации за пътниците – минималните вече ще бъдат на стойност 300 евро, обясни още Маринкова.

Според Соня Спасова органите, прилагащи регламента, трябва да отчетат интересите и на бизнеса, и на потребителите. Тя посочи, че се отчитат все повече закъснения на полети. 

Само около 22% от поискалите компенсации пътници успяват да ги получат, обясни тя. Според Спасова това води до отказ от търсене на права у потърпевшите. Като препоръка за авиокомпаниите тя посочи ясно рамкиран срок за изплащане на компенсациите.

Според Одисей Спасов, председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) туроператорските компании също търпят загуби при проблеми с полетите.

Ние работим с големи групи пътници и трябва да инвестираме средства, за да върнем сумите за обезщетение, тъй като сме задължени и по други директиви, обясни Спасов и посочи, че при проблем с компенсациите от страна на авиокомпаниите, гневът на пътниците се пренасочва върху туроператорите.

Закъсненията за изпълнение на пакетите падат върху туроператора и в тази насока също трябва да има някаква регулация, за да може да информираме навреме клиентите, обясни Спасов.



Източник БТА