Паркът “Врана” затваря врати за граждани. Две години след като съдът определи негов собственик да е държавата, общината се оттегли. По-рано тази седмица кметът Васил Терзиев даде ултиматум на областния управител Стефан Арсов – да го даде на градската управа, за да продължи да се грижи, или да поеме поддръжката. Арсов пък се възмути, че това става в социалните мрежи.
990 дка от парка “Врана” бяха дарени от Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза през 2001 г. на Столичната община, която през 2013-а го отвори за граждани. Царската градина работи само през уикендите. Има над 800 декоративни растителни вида и е обитавана от 100 вида птици и животни. От лятото на 2023 г. обаче паркът е държавен след решение на ВКС. Министерството на регионалното развитие е дало указания за преминаване на собствеността към областния управител на София и му е възложено да предприеме действия за приемане на владението на парка. На 4 април, след като дърво падна върху кола в района на входа на “Врана”, от екипа на Стефан Арсов заявиха, че общината не им е предала владението. Терзиев пък пратил писмо за готовността на общината да продължи да го стопанисва.
Областната управа обаче намира за нецелесъобразно предложението на кметството за едногодишно стопанисване. Тя уведоми през медиите, че е създадена междуведомствена група, която да изготви модел за управление на “Врана”. И дори попитаха общината защо го е поддържала през последната година, като няма правно основание, и как стои въпросът с приходите ѝ от посещенията и събитията там.
Така се стигна официалното оттегляне на Столичната община и до заключването на парка в четвъртък сутринта. Към 10,30 ч камион вдигна будката за билети на входа под погледа на зам.-кмета по екология Надежда Бобчева. Тя почака половин час, за да види дали някой ще дойде да вземе връзката ключове от нея. Накрая обясни, че ще ги изпрати по куриер на областния управител заедно с всички документи. Пейките и другите пособия ще бъдат преместени в другите паркове.
“За нас няма проблем да продължим да го стопанисваме, ако ни бъде предоставен. Доказали сме, че се грижим и инвестираме средства. Той не може да работи на печалба. Харчим между 500 и 600 хил. на година. Приходите никога не са били повече от 150 хиляди”, каза Бобчева. Напомни, че и Борисова градина е държавна собственост, но е предоставена за безсрочно стопанисване и се грижат за нея.
Заради споровете обаче паркът със статут на недвижима културна ценност е заприличал на джунгла, има и изсъхнали дървета. Царят и екипът му изразиха възмущение от състоянието на някои видове и предупредиха за още опасни дървета, които никой не отстранява.