Зам.-министър Таня Михайлова представи на форум на страните от Г-7 мерките, предприети от България в сферата на професионалното образование

0
161



България предприема мерки за разширяване на обхвата на професионалното образование и обучение, и за това обществото да осъзнае възможностите, които то предоставя на младите хора. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова по време в неформална среща в Рим на министрите на образованието на страните от Г-7 (Германия, Франция, Великобритания, Италия, Япония, Канада и САЩ) и Европейския съюз. Темата на събитието беше „Подобряване на сътрудничеството в образованието”, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

Във фокуса на обсъжданията беше техническото професионално образование и изкуственият интелект. Замeстник-министър Михайлова посочи, че сред инструментите за повишаване на обучаващите се в професионални паралелки е план-приемът на ученици чрез определени целеви стойности по области и определянето на защитени и специалности с очакван недостиг на специалисти. Тя изтъкна, че в България е изготвен нов Списък с широкопрофилни професии, разработен с участието на Секторните съвети за уменията към МОН.

Заместник-министърът на образованието открои партньорствата с работодателите, социалните партньори, браншовите организации, университетите, професионалните гимназии и ключовите министерства в осъществяването на реформите в професионалното образование и обучение, включително и чрез работата на Консултативния съвет към МОН.

По темата за изкуствения интелект зам.-министър Михайлова отбеляза, че българското образователно министерство е разработило насоки за използването му в образователния процес. Във връзка с развитието на уменията тя сподели ключовите препоръки на ОИСР в Стратегията за уменията в България, както и степента на тяхното изпълнение. Основните заключения от срещата в Рим са свързани със сходствата на предизвикателствата пред всички представени в събитието държави, необходимостта от прилагане на финансови инструменти за насърчаване на включването в техническото професионално образование и обучение и оценка на въздействието при използването на изкуствения интелект на национално, регионално, секторно и международно ниво.

Събитието бе организирано от италианското министерство на образованието. Бяха представени министри и заместник -министри от Япония, Канада, Франция, Германия, Унгария, Словакия, Словения, Гърция, Кипър, Унгария, Турция, Испания, Латвия, Румъния, Великобритания и Ирландия, отбелязват от МОН.

Гост лектори на срещата бяха Борхене Чакроун – директор на направлението “Политики и системи за учене през целия живот” в ЮНЕСКО, и Андреас Шлайхер – директор “Образование и умения” в ОИСР, който се включи в събитието онлайн от Вашингтон.

Както писа БТА, списък на професиите утвърди през август 2024 г. Министерството на образованието и науката. Това се налага във връзка с измененията на Закона за професионалното образование и обучение. Документът съдържа 193 професии, от които 40 са в дигиталния и зеления сектор. Предвижда се професионалното образование и обучение да се осъществява по професиите, включени в новия списък от учебната 2026/2027 година за приетите ученици в осми клас, а за навършилите 16 години – от януари 2026 година.

Новите професии акцентират върху трудовите дейности, свързани с дигитализацията и устойчивото развитие в различните сектори: „Интегриране на дигитални технологии“, „Интелигентни системи“, „Анализ на данни“, „Дизайн на дигитални и печатни медии“, „Разработка на софтуер“, „Роботика“, „Автоматизация и управляваща техника“, „Зелени технологии, кръгова икономика и устойчиво развитие“, „Зелени технологии в черната металургия“, „Технологии в биопроизводствата“, „Безпилотни летателни апарати“, „Хибридни и електрически пътни превозни средства“, „Електрообзавеждане на тролейбуси и електрически автобуси“, „Устойчива мода“, „Устойчиво земеделие и растителна защита“, „Автоматизирани системи и технологии в машиностроенето“, „Дигитално проектиране на мебели и интериор“, „Дигитален дизайн на текстил“, „Механизация и цифровизация в аграрния сектор“ и други.



Източник БТА