Законопроект за намаляване на таксите в университетите вече е приет на първо четене в образователната комисия, каза министър Красимир Вълчев

0
98



Законопроект, който ще доведе до намаляване на таксите за платено обучение във висшите училища, вече е приет на първо четене в парламентарната комисия по образование, каза министър Красимир Вълчев в предаването „Защо, господин министър?“ на бтв. Той отбеляза, че за тези предложени промени в Закона за висшето образование е имало широка подкрепа в комисията и изрази надежда това да се случи и при гласуването в пленарна зала. 

Вълчев обясни, че основната причина за ръста на таксите във висшите училища е фактът, че държавата е увеличила финансирането в последните две години, както и компонента за качество. По думите му има текст в Закона за висшето образование, според който университет трябва да определи такса за обучение на студент, която да съответства на финансирането за държавна поръчка. Това се налага, за да не се използват отпуснатите средствата за финансиране на платено обучение и да няма т.нар. кроссубсидиране. „Тъй като държавата рязко увеличи финансирането, висшите училища бяха принудени да увеличат таксите“, уточни образователният министър.

„Дори и законопроектът да бъде приет, таксите ще се увеличат, но няма да е в пъти както сега“, допълни Вълчев.

Образователният министър изрази надежда, че промените ще могат да влязат в сила от новата академична година, ако бързо бъдат приети. 

Вълчев коментира и отвореното писмо на Иван Костов  (министър-председател на Република България от 1997 до 2001 г.) с предложения и идеи за използването на изкуствен интелект (ИИ) в образованието.  „Ще се видя с него през идната седмица. Вече близо шест месеца съм министър и вероятно съм участвал в десет дискусии по темата за ИИ. Събираме всички наши разсъждения с хората, които работят с министерството и ще представим нещо като визия“, отбеляза министърът. Той допълни, че сега има едни насоки как ефективно се използва ИИ, но според него не са съвършени и пълни.

„Наистина е голямо предизвикателство за всички образователни системи. Учителите се чувстват все по-неспособни да контролират учениците дали сами са си написали домашното или проекта. Сменят се методите на преподаване“, каза още Красимир Вълчев.

Той коментира и забраната на използването на мобилни телефони от учениците в училище. Министърът изрази надежда тя да влезе в сила, „веднага след приемането в Закона за предучилищното и училищното образование, най-вероятно след началото на учебната година“.

„Телефоните ще останат за ползване за образователни цели и при медицински нужди. Основната цел на премахването им е концентрацията на ученика, който да има възможност да общува със съучениците си и да се фокусира върху образователния процес“, каза Вълчев. 

Както БТА писа, Министерството на образованието и науката обсъжда въвеждането на интегрални изпити, обединяващи математика и природни науки. Пред БНР Красимир Вълчев каза, че националното външното оценяване след седми и десети клас трябва да се промени, като се дават на учениците повече практически задачи, насочени към прилагането на знания. 

В предаването „Защо, господин министър?“ обясни, че подобен интегрален изпит може да има и по български език и литература, като включва и въпроси от история и география. 



Източник БТА