- Всяко дете – в час
- Сега по 5000 от набор отпадат. За 8 години са върнати 116 хил., но само 75 хиляди трайно
- Областните управителище следят процеса, арегионалното министерство щеобновява адресите в реално време
116 хил. ученици са върнати в клас, а 75 хил. са трайно задържани през последните 8 години. Тогава бе създаден координационен механизъм между институциите, за да спре отпадането на деца от училище. Но през последните години той работи по инерция и не се е събирал от септември 2023 г.
Това ядоса премиeра Росен Желязков и той свика съвещание в четвъртък – три дни след края на учебната година. И поиска от новата всяко дете да бъде в час, начерта мерки и даде задачи. Занапред всяка област ще има конкретен план за действие с ясни срокове и реален мониторинг на заложените резултати, като областните управители ще бъдат лично ангажирани, каза Желязков. Разпореди
пълна мобилизация на вътрешния и социалния министър
В МВР Даниел Митов трябва да свика национално съвещание с областните директори на полицията за работата им по механизма. Социалното започва национална кампания за превенция на ранната раждаемост.
Заради липсата на ключова информация за адреса на децата, които са в чужбина, премиерът разпореди редовно да се обновява национална база данни за населението. “Трябва да се възстанови строгият контрол върху фиктивното записване на ученици”, нареди той. И определи за координатор вицепремиера Томислав Дончев. Първата и най-важна задача е да обхванем децата в предучилищната възраст, защото ранната интеграция е ключова, каза Желязков. Пълен синхрон, така че в цялата страна и с еднакъв темп да върнем децата в клас, а в мобилните екипи да се включат всички служби – това посочи като приоритет Дончев.
Според образователният министър Красимир Вълчев е важно, че са осигурени договори на образователните медиатори. Те трябва всеки ден да са при децата – да ги мотивират,
да ги събуждат, да ги оправят, да ги карат на училище, да убеждават родителите им,
че това е важно Но и екипът трябва да работи, обясни Вълчев.
Припомни, че миналата година сме били под средния процент в ЕС за отпаднали. Отчетени са 9,3%, което означава, че 5000 деца от всеки набор не завършват.
Преди най-често децата отпадали в 8-и клас, а сега в 10-и. Причината е и шофьорската книжка, но и защото “все повече хора от ромския етнос работят и искат децата им да имат добро образование и бъдеще”.
Трудностите пред механизма са, че училищата не могат да следят къде е отишло детето – дали за ден в Гърция, или за година в Германия. Сблъскваме се и с това, че
не можем да наказваме
Да, обвързахме го със социалните помощи, но нямаме толкова щедра социална система като в Германия, където е 2000 евро и повече, каза още Вълчев.