Глобалният минимален данък за големите корпорации трябва да бъде отложен в Европейския съюз, смята германският канцлер Фридрих Мерц, предаде ДПА.
След среща с баварския кабинет на връх Цугшпице – най-високия в Германия, лидерът на десноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС) заяви, че споделя мнението на финансовия министър на Бавария Алберт Фюракер (Християнсоциален съюз, ХСС). Той заяви, че „от гледна точка на финансовата политика не трябва да поддържаме това така наречено минимално данъчно облагане в Европа, защото американците се оттеглиха и тази концепция така или иначе няма бъдеще“. Мерц обяви, че германското правителство „сега“ ще разгледа този въпрос в Берлин, пише БТА.
Минималното данъчно облагане е част от глобална реформа на корпоративните данъци, към която са се присъединили около 140 държави. В съответствие с нея всички международно активни дружества с годишни приходи в размер на над 750 млн. евро трябва да плащат поне 15 на сто данък. Регламентът не зависи от това къде се генерират приходите.
„Глобалният минимален данък може да изпълни предназначението си само ако в него участват и най-важните световни играчи в икономиката. Сега, когато САЩ и американските компании са изключени от прилагането му в съответствие с решението на Г-7, минималният данък в сегашния си вид е безсмислен“, заяви Фюракер пред ДПА. В случай на предимно европейско прилагане икономиката дори би била в огромно неравностойно положение както по отношение на данъчното облагане, така и по отношение на бюрокрацията. „Ето защо федералното правителство трябва спешно да лобира пред ЕС за поне временно спиране на действието на Директивата на ЕС за минималното данъчно облагане“.
След встъпването си в длъжност президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви глобалния минимален данък за големите компании за неефективен в САЩ. Белият дом разглежда глобалното данъчно споразумение като неразрешено посегателство върху националния суверенитет по отношение на финансите и данъците.
Оттогава държавите от Г-7 търсят компромис със САЩ. Според изявление на канадското председателство на Г-7 наскоро постигнато споразумение предвижда, че американските дружества ще бъдат освободени от глобалния минимален данък, но ще бъдат облагани с данък в паралелна американска система. Беше постигнато съгласие, че регламентът, предложен от Вашингтон, ще осигури напредък в борбата срещу международното прехвърляне на печалби.
За разлика от Мерц федералният министър на финансите Ларс Клингбайл (Социалдемократическа партия на Германия, SPD) приветства компромиса: „Споразумението, постигнато от Г-7, ни дава възможност да продължим борбата срещу данъчните убежища, укриването на данъци и данъчния дъмпинг“, заяви наскоро той. САЩ вече нямало да стоят на пътя на глобалното минимално данъчно облагане, а планираните наказателни мерки срещу европейските компании са изключени. „Това означава, че минималните данъци на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и САЩ могат да съществуват едновременно“, заяви Клингбайл.
Мерц: САЩ не бива да подценява нашата готовност да отговорим на митата
Същевременно канцлерът Мерц обеща на САЩ решителен отговор в случай на ескалация на митническия спор. „Американското правителство не бива да подценява нашата готовност да отговорим на прекомерно високите мита с реципрочни мерки“, заяви той след срещата с баварския кабинет на Цугшпице. Според Мерц Европейският съюз е готов за това, въпреки че канцлерът се надява на решение чрез преговори. Мерц подчерта, че е в тесен контакт с президента на САЩ Доналд Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
„Нашата цел е и остава бързото постигане на решение, което да улесни търговията със Съединените щати и да осигури отново по-ниски мита“, каза Мерц. Това нямало да е лесно, но той оставал уверен в успеха. „Сега разполагаме с време до края на юли, за да проведем преговорите“. Мерц подчерта, че е работил през уикенда, за да гарантира, че ЕС няма да въведе незабавно реципрочни мита след писмото на Тръмп. „В противен случай това можеше да се случи автоматично още вчера“.
ЕС настоява за бърз напредък в конфликта. По данни на Европейската комисия екип от търговски експерти вече е изпратен във Вашингтон за технически преговори. Освен това по-късно днес ще се проведе телефонен разговор между еврокомисаря по търговията на ЕС Марош Шефчович и търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър.
Тръмп обяви, че на 1 август ще наложи нови вносни мита в размер на 30 на сто върху вноса от ЕС в САЩ. Това ще има сериозни последици за световната търговия, като Германия ще бъде особено засегната.
Днешното посещение на Мерц в Гармиш-Партенкирхен и участието му в заседанието на баварския кабинет, състояло се на връх Цугшпице, бележи началото на обиколката на Мерц в 16-те германски провинции. Консервативният политик положи клетва като канцлер през май, припомня ДПА.