Студентската конференция „Киното днес: естетически перспективи, технологични трансформации, нови идентичности“ ще се състои на 20 май в НАТФИЗ, информират организаторите от специалност „Кинознание“ към академията.
Събитието обединява 19 изследователски и аналитични идеи на участници от НАТФИЗ, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Института за изследване на изкуствата към БАН и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Конференцията поставя във фокус актуални въпроси, свързани със съвременното кино – от историческата памет и обществените травми, през визуалната поетика и метакинематографичните форми, до технологичните промени в аудиовизуалната среда и новите пространства на идентичност и принадлежност.
Програмата е структурирана в четири тематични панела, които проследяват разнообразни теоретични и аналитични
подходи към киното днес. Сред акцентите в програмата са доклади, посветени на авторското кино на Балканите след 1990 г., естетиката на травмата, мета-филмовите светове на Уес Крейвън, Стивън Спилбърг и Грета Гъруиг, визуалната стилистика на носталгията, гротескната анимационна естетика на La Casa Lobo, влиянието на кадровата честота върху
зрителското възприятие, както и теми, свързани с японското кино, хонконгското документално кино и субкултурните пространства в съвременния екранен образ.
Конференцията цели да насърчи обмена между млади изследователи, студенти и докторанти, работещи в областта на киното, визуалната култура и медийните изследвания и да създаде пространство за разговор за новите посоки в съвременната филмова теория и практика.
/ДД/
„Час ЛИК“ на БТА е мястото за срещи отблизо с лицата на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен в интернет страницата и в YouTube канала на БТА.
































