Екипът от педагози на детска градина № 10 „Слънчице“ гр. Добрич, спечели проект, финансиран от МОСВ и ПУДООС – „Слънчеви деца в мисията – опознай света“ .

0
255

Проектът е насочен към обособяване на еко лаборатории – кътове в двора на детската градина, където ще се организират иновативни занимания по образователно направление Околен свят, чрез използване на природни средства и материали.Още от малки децата са изключително любознателни, готови за експерименти и изследване на света, който ги заобикаля. Обичат да играят и да опознават всичко, на което се натъкнат и то на мига. Играейки и експериментирайки, те ще развият двигателните си функции, уменията  си за решаване на проблеми, любознателността си към науката и математиката и способността си да разсъждават логически. В процеса на изследване, те не само ще развият въображението си, но и ще се научат да мислят системно, с разбиране за протичащите процеси. Да се развият, от една страна качествата на мислене като гъвкавост, мобилност, последователност, а от друга страна, търсеща дейност, желание за новост, развитие на речта и творческо въображение. Иновациите в педагогическите дейности са свързани с: възможността на децата да създават свои собствени експерименти и  възможност да обясняват своите собствени идеи.

Поставили сме си следните задачи:

Да изнесем  обучението и творческите дейности на открито в обособените „ Еко лаборатории“ в двора на детската градина.

Да повишим познавателната активност на децата по образователно направление Околен свят и надградим  екологичните им компетентности.

Да създадем условия за съвместна дейност между деца и родители за затвърдяване на придобитите екологични знания с игри.

Да възпитаме отговорни личности с активна гражданска позиция, способни да съпреживяват на естествената среда и да я възприемат като ценност. Едно от правата на децата е да живеят и да се развиват в екологична среда.

Целите на проекта са:

Създаване на условия за формиране на екологично образование, чрез иновативни и практически методи, които биха помогнали на децата от предучилищна възраст да опознаят природата, за да я обикнат и да се почувстват като част от нея – превръщане на двора на детската градина в място, където децата да могат да се обучават, експериментират, творят, играят, забавляват на открито и да получават екологични знания.

През м. Юни се проведоха опити В ДГ 10 “ Слънчице” свързани със слънчевата светлина в „ Нашата еко лаборатория“ експериментиране с различните „ Дарове на Земята – Слънце, които помогнаха на децата да научат повече за природата. Ето кратко описание на опитите:

  1. Слънчев часовник: Децата създадоха слънчев часовник, като използваха пръчка и хартия, и наблюдаваха как сянката се променя през деня, научавайки как древните хора са определяли времето.
  2. Оцветена вода и слънчева светлина: Децата напълниха прозрачни чаши с вода и хранителни оцветители, и наблюдаваха как светлината променя цветовете.
  3. Слънчеви картини: Децата подредиха различни предмети върху тъмна хартия и ги оставиха на слънце, за да видят как се образуват сенчести картини.
  4. Дъга с вода: Децата създадоха дъга, използвайки чаша с вода и огледало, и научиха как слънчевата светлина се разпада на различни цветове.
  5. Слънчева енергия и топлина: Децата проведоха експеримент с бутилки, увити в черна и бяла хартия, за да разберат как слънчевата топлина влияе на температурата на водата.
  6. Слънчеви картини с восъчни пастели: Децата рисуваха картини с восъчни пастели и наблюдаваха как слънчевата топлина ги прави по-ярки и наситени.
  7. Слънце и огън: Децата използваха лупа, за да фокусират слънчевите лъчи върху хартия и да предизвикат огън.
  8. Слънчеви кристали: Децата разтвориха сол или захар във вода и наблюдаваха как слънцето помага за образуването на кристали върху черна хартия.

 

Тези  разнообразни образователни опити не само забавляваха децата, но и им дадоха възможност да научат повече за слънчевата енергия и нейните приложения.

Предстоят експерименти с „ Даровете на Земята – Въздух и Вода“