Изборите за парламент в Румъния приключиха. Към 19 часа избирателната активност беше 49%. Днес, 1 декември, се отбелязва и Националният празник на страната.

Първи екзитпол сочи, че Социалдемократическата партия печели парламентарните избори в Румъния с 26,10 % от гласовете на избирателите.

Алиансът за съюз на румънците печели 19,20%, Национално-либералната партия – 15,90 %, а реформаторската опозиционна партия Съюз за спасение на Румъния- 15,60 %, сочат данните от екзитпола, направен от Центъра за градска и регионална социология – CURS.

Румънците гласуваха, за да определят новия състав на националния парламент, след като седмица по-рано (на 24 ноември) се проведе първи тур на президентските избори.

Право на глас имат 19 0002 912 граждани, от които близо 1 милион живеят в чужбина.

Парламентът на Румъния е съставен от Камарата на депутатите и Сената. Техните членове се избират чрез всеобщо гласуване в 42 избирателни района, съответстващи на 41 окръга и Букурещ. Гласоподавателите ще определят състава на двете камари и, впоследствие, формирането на ново правителство. За участие във вота през 2024 г. са регистрирани общо 31 партии и съюзи и 19 организации на националните малцинства.

https://dariknews.bg

Соцалидемократическата партия (PSD) отново печели парламентарните избори в Румъния, тя получава 26% от гласовете – това показват предварителните данни от вота днес.

Изненадващо или не, второто място е за национал-популисткия Алианс за обединение на румънците (AUR), който взема 19%.

Не е ясно кой е трети – при първоначалното обявяване на прогнозите в 21 ч., третото място с 15.5% се дели от традиционната десница в лицето на Национал-либерална партия (PNL) и опозиционните десноцентристи от Съюз за спасяване на Румъния (USR) на Елена Ласкони, която е на балотаж на президентските избори на 8 декември.

Изборната бариера е прескочена от още три партии, които вземат в рамките на 5.5-5%.  SOS и POT имат по 5,5 %, а Демократиния алианс на унгарците UDMR-5%.

Румъния избираше днес депутати в двукамерния си парламент – 136 места в Сената и 330 места в Камарата на депутатите. Място в тях имат партии и коалиции, които минават изборния праг от 5%.

Избирателната активност на парламентарните избори в Румъния достигна 52.36 процента към 20:00 ч. местно (и българско) време. Според данни на Постоянния изборен орган (ЦИК) 9.4 милиона румънци от имащите право 18 млн. са гласували за парламент. Разпространената информация показва още, че по-активни до момента са румънците на възраст между 45 и 64 години. Младите хора между 18 и 24 години са най-слабо представени пред урните днес.

До днес най-голямата партия в румънския парламент бе също Соцалидемократическата партия PSD  със 110 депутати, следвана от дясната Национал-либерална партия PNL с 93 мандата. Двете партии направиха широка управленска коалиция с унгарците от UDMR, които имаха 21 депутати. На изборите през 2020 г. извън властта останаха USR, Партията на свободата, единството и соладираността PLUS  и Алианса за обединение на румънците AUR.

Изборният ден днес протече сравнително спокойно. От началото на вота до края бяха получени над 200 сигнала за инциденти.

Междувременно мъж, отишъл да гласува на парламентарните избори, почина пред избирателна секция в Прахова, предава Диджи24. След подаден сигнал на спешния телефон 112, линейка е пристигнала на място и е предприела съответните мерки, за да върне мъжа в съзнание, но без резултат.

Полицията в Илфов пък образува наказателно дело и води разследване, след като няколко души, включително лидерката на националистическата партия SOS Румъния Диана Шошоака, която се бореше за депутатско място на провеждащите се днес парламентарни избори, почетоха паметта на военнопрестъпника Корнелиу Зеля Кодряну.

Вторият тур на президентските избори ще се проведе следващата неделя.

Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само за външнополитическата ориентация на страната, но и за стабилността на източния фланг на НАТО, от който Букурещ е ключова част.

Парламентарните избори се проведоха в Деня на обединението на Румъния и неин национален празник и идват седмица след електоралния шок в страната, предизвикан от победата на ултранационалиста с антинатовски и проруски позиции Калин Джорджеску, който изхвърли от битката за двореца „Котрочени“ кандидатите на двете управляващи партии – Социалдемократическата и Либералната. Втора се класира лидерката на Съюз за спасяване на Румъния (USR) Елена Ласкони.

Конституционният съд разпореди повторно преброяване на всички близо 9,5 милиона бюлетини, а решението дали да бъдат касирани изборите се очаква на 2 декември.

Трудният за прогнозиране вот днес бе сериозен тест не само за партиите от управляващата коалиция, но и за цялата политическа система на Румъния, коментира пред БНР журналистът Стилиян Деянов, кореспондент на БНТ в Букурещ.

„Много е важно кой ще бъде първи. Сондажите от преди първия тур на президентските избори даваха доста голяма преднина на Социалдемократическата партия – с около 30% и националистическата партия, която беше проруска, сега се тръмпизира – AUR – беше с около 20%. В последните дни обаче има сондажи, които даваха преднина дори на AUR“.

https://www.segabg.com/