Едно от най-привлекателните места в Добрич, разположено в Градски парк „Св. Георги“ е Розариумът.

0
664

Един от най – вдъхновяващите сезони е пролетта. Пробуждането на природата може лесно да се забележи във всяко стръкче, във всеки цвят и във всичко, което ни заобикаля. Едно от най-привлекателните места в Добрич, разположено в Градски парк „Св. Георги“ е Розариумът. На площ от 2дка в него са разположени около 5 500 броя от над 20 различни и разнообразни видове и форми рози, като основните видове са чайно-хибридни, катерливи, щамбови и бордюрни . В Розариума всяка година се извършва подрязването на розите. Премахват се всички, изсъхнали, заболели или слаби клонки. Растенията се оформят, за да имат силен растеж и обилен цъфтеж от средата на пролетта до края на есенните месеци.
Красивата природа и нейните изобретения могат да се видят и в центъра на Добрич. Със своята индивидуалност се отличава и Лировото дърво. liriodendron tulipifera или лировото дърво, от семейство Магнолиеви, се среща естествено в източната част на Северна Америка, в състава на смесени широколистни гори, а в Европа се отглежда от 1665г. В България се използва главно за декоративни цели, какъвто е случая със съществуващите дървета в Добрич. До преди реконструкцията на центъра през 2013 и цялостната рехабилитация на парка, видът не се е използвал в града. Тогава видове биват засаждани като акценти в парка, отделни солитери, част от дървесно храстови групи и като алейни насаждения.
Този вид се характеризира с пълна устойчивост на нашите климатични условия, мощна и яйцевидна корона и се отличава с бърз растеж, като при добри условия може да достигне до 1м прираст на височина и 2см в диаметър на стъблото за 1 година.
Цветовете са двуполови, сравнително едри (около 6см) и се появяват единично по върховете на клонките. Те са светлозелени отвън и с оранжеви петна в основата на венчелистчетата, което ги прави много красиви и интересни. Заради формата на цвета, някои наричат това широколистно – дървото лале, а от формата на листата, наподобяващи музикалният инструмент лира, дървото носи наименованието си лирово дърво.
Друг интересен вид, взимащ участие в озеленяването основно по центъра е Prunus cerasifera “Nigra” или Червенолистната джанка, разположена предимно в алейни насаждения по центъра. Той е малко до средно голямо широколистно дърво с кълбовидна форма на короната, което се използва както в градините така и в градски насаждения, алейни групи или солитери. Също е устойчив към климатичните условия, толерантен към широк спектър от условия и почви, единственото условия за обилен цъфтеж и развитие е пряката слънчева светлина. Този вид също за първи път е използван при реконструкциите на центъра и парка. В началото на пролетта започва да образува наситени розови пъпки, от които изникват доста единични розови цветове, впоследствие избледняват до бяло, докато се появят пурпурночервените листа. Те остават на дървото до есента, когато станат по-яркочервени и опадват.