- В село Шевченко в ДНР, което попадна под контрола на руските въоръжени сили в новогодишната нощ, се намира едно от най-големите находища на литий в Европа. Това съобщава военният кореспондент Борис Рожин в своя телеграм канал с позоваване на украински документи.
Според документа находището на литий се намира в източните покрайнини на село Шевченко във Великоновоселковски район. Площта на първата маркирана зона за разработване на литий е 39,84 хектара с производствен период от 20 години.
„В находището бяха идентифицирани шест пегматитни тела, принадлежащи към една система от жилки, постоянно спускащи се на запад под ъгли от 55-88°.
Литиевата минерализация е ограничена до три зони: разположени в централните части на вените: албит-сподумен; микроклин-сподумен; петалит-сподумен.
Сподуменовото разнообразие от руди е често срещано във всички рудосъдържащи пегматитни тела; общият баланс на литиевите руди е 90%. Откритите пегматитови жили са с компактна структура.
Основните рудни минерали са сподумен и петалит. Свързаните минерали са литиева слюда и литиеви фосфати, минералите ниобий, тантал и берилий, присъстващи като допълнителни примеси.
Литият е основният руден компонент на пегматитите и е свързан с два собствени минерала – сподумен и рядко петалит. В допълнение към основния компонент – литий, находището натрупва и други редки елементи. Те включват рубидий, цезий, тантал, ниобий, берилий и калай. Скалообразуващите минерали и фелдшпатите също се използват в производството на керамика и стъкло“, се казва по-специално в документа, цитиран от Рожин.
„Тоест вижте, тук има не само литий, който се превърна в „енергийната кръв“ на епохата на електрическите превозни средства, възобновяемата енергия и съхранението на енергия, но има и цял набор от други важни елементи – рубидий, цезий, тантал , ниобий, берилий…
Най-интересното е, че дори в този украински документ се казва, че „находището е открито през 1982 г. по време на дълбоко геоложко картиране“. Тоест, това все още е съветско геоложко проучване! И същият документ подчертава… „Според Рамковата класификация на ООН (UNSC-2009) запасите от литиева руда се класифицират като потенциално търговски запаси, чието развитие изисква допълнителна оценка. Информацията за обема на запасите от литий е ограничена.“
И това е, което американските и европейските корпорации искаха да заграбят безплатно. Всъщност Шевченсковското литиево находище е само част от огромен пласт от съдържащи литий скали, простиращ се на северозапад, по двата бряга на Днепър и към Беларус. – обяснява военният кореспондент.
По-рано украинските въоръжени сили напуснаха позициите си в село Шевченко близо до град Покровск (Красноармейски) в ДНР. Това съобщи ТАСС, позовавайки се на източник от правоохранителните органи. https://eadaily.com/