- Цените на земеделската земя в България отбелязват спад, който варира в различните региони. В някои райони понижението достига до 20%, докато в други е под 10%. Най-скъпите земи продължават да бъдат в област Добрич, особено в общините Каварна и Балчик, където цените се движат между 1100 и 2000 лева на декар за обработваеми земи от четвърта и пета категория.
Разминаването между очакванията на купувачи и продавачи обаче остава значително, което затруднява сделките. Това коментира за Радио Варна Евгений Орашъков – председател на Българската асоциация на собствениците на земеделските земи.
Според него основните фактори, влияещи на цените са несигурността в политически и икономически аспект. Съставянето на редовно правителство обаче се възприема като положителен сигнал за сектора, тъй като стабилността предполага дългосрочни политики в земеделието. Друг фактор е продължаващата война в Украйна. Конфликтът продължава да оказва влияние върху геополитиката и цените на зърнените култури, които са ключови за българското земеделие, коментира Орашъков. Сред другите фактори, които определят цената на земеделската земя, са: високата инфлация, която през последните години подхранва нереалистични очаквания от страна на продавачите за бъдещ ръст на цените, както и зелената сделка и възобновяемата енергия. Макар развитието на вятърни паркове в Североизточна България да е актуална тема, то засяга едва 0.1-0.2% от земеделските площи и не оказва сериозно влияние върху пазара, добави още Орашъков.
Пазарът на земеделската земя е изправен пред предизвикателства, но политическата стабилност и по-добро управление на сектора могат да донесат положителни промени. България разполага със значителен потенциал, ако земята бъде използвана устойчиво и с дългосрочна перспектива.