Държавният глава Румен Радев и президентът на Виетнам Лъонг Къонг ще проведат среща днес и ще ръководят пленарните разговори на двете официални делегации, съобщи прессекретариатът на държавния глава. В присъствието на държавните глави ще бъдат подписани двустранни документи. Румен Радев пристигна вчера от Сингапур на официално посещение във Виетнам.
Днес ще бъде подписано споразумение между министрите на образованието, съобщи вчера Румен Радев.
Президентът Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат посрещнати с официална церемония в президентския дворец в Ханой. Официалното посещение на българския президент е първата чуждестранна визита на държавен глава, чийто домакин е новоизбраният президент на страната Лъонг Къонг, който встъпи в длъжност през октомври тази година. По негова покана визитата е в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Виетнам, която се отбелязва на 8 февруари 2025 година.
Задълбочаване на търговско-икономическите отношения, засилване на партньорството в сферата на образованието и науката, както и на контактите между гражданите на двете страни и междурегионалното сътрудничество ще бъдат във фокуса на срещите на Румен Радев, информират от прессекретариата. В Ханой е предвидено президентът Радев да проведе двустранни срещи с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам, с министър-председателя Фам Мин Чин, с председателя на Националното събрание Чан Тхан Мин.
Във Виетнам президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и други. В ръководената от него делегация са министрите от служебното правителство – на образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева.
Президентът на Виетнам
Президентът на Виетнам се избира от парламента за срок от пет години, посочва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Законодателната власт се осъществява от Национално събрание (еднокамарен парламент) с 500 депутати, избирани чрез общи, преки и тайни избори за срок от пет години. Изпълнителната власт се осъществява от правителство начело с министър-председател, избран от президента и одобрен от Националното събрание.
В края на октомври виетнамското Национално събрание избра 67-годишния Лъонг Къонг за президент на Виетнам, съобщи тогава виетнамската новинарска агенция (ВНА). Общо 440 депутати, присъстващи на заседанието, подкрепиха избирането му, което се равнява на 91,67% от общия брой депутати в парламента. Лъонг Къонг положи клетва и обеща да бъде безусловно верен на родината, народа и Конституцията, както и да положи усилия за изпълнение на задачите, възложени му от партията, държавата и народа.
Новият президент на Виетнам пое поста от То Лам, който го зае след смъртта през юли на генералния секретар Нгуен Фу Чонг. Той се ангажира да повиши капацитета на отбраната и да води независима и многостранна външна политика, допълни Ройтерс.
Дипломатически отношения между двете страни
Дипломатически отношения между България и Виетнам са установени на 8 февруари 1950 г. на ниво легации, а на 25 ноември 1956 г. отношенията между двете страни са издигнати в ранг на посолства, посочва информация на отдел „Справочна“ на БТА.
Последно посещение на български президент във Виетнам
От 27 до 31 октомври 2013 г. в Ханой на държавно посещение пристига тогавашния президент (2012 – 2017 г.) Росен Плевнелиев, посочва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Целта на визитата е да придаде нова динамика на българско-виетнамските отношения чрез обявяване на Съвместна декларация за стратегическо партньорство и да се набележат конкретни стъпки за развитие на сътрудничество между двете страни, залегнали в анекс към Съвместната декларация – „Нов модел за икономическо сътрудничество“.
Виетнамски работници и студенти
По силата на междуправителствена спогодба от 1980 г. за период от 10 години 35 000 виетнамски граждани работят в България, а 5000 завършват висшето си образование в България, посочва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Завършилите в България виетнамци впоследствие са се реализирали във Виетнам, където заемат важни постове в бизнеса и държавната администрация на страната. Те са предпоставка и солидна основа за надграждане на двустранните отношения между България и Виетнам. Понастоящем около 1200 виетнамци живеят и работят в България.
След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ отново ще се обучават виетнамски летци, съобщи вчера президентът Румен Радев по време на срещата с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам–България“. Държавният глава пристигна днес на официално посещение във Виетнам.