До излизането на конвергентния доклад за приемането на България в еврозоната трябва да има политическа стабилност, каза съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев пред журналисти във Велико Търново, където гостува, за да се срещне с местни активисти и симпатизанти. От първия ден на това Народно събрание ние заявихме, че ще бъдем опозиция и сме опозиция, коментира той. Това, което виждаме в момента е, че имаме една коалиция „Ново начало“, в която „ДПС- Ново начало“ участват открито, заедно с ГЕРБ, БСП и ИТН. Що се отнася до „Алианс за права и свободи“, те формално все още са в коалицията, но всички основни решения минават и без тях, обясни Василев. Той допълни, че след около два месеца, когато излезе конвергентният доклад, ще е нормално опозицията да се обедини, за да свали това правителство, което по неговите думи е вредно за България.
На въпрос дали ПП-ДБ чувстват вина за войната по пътищата, Василев отговори, че всяка година има над 1 милиард лева за текущи ремонти по фирми, избрани от служебния кабинет, а преди това от ГЕРБ. Специално за отсечката, където стана катастрофата и загина Сияна има дадени средства, за да се направи проект за основния ремонт по времето на кабинета „Денков“, каза депутатът. Той е готов към месец май 2024 г., но защо оттогава не е пристъпено към избор на изпълнител и възлагане на поръчка за този ремонт – въпросът е към кабинета „Главчев“, коментира Василев. Когато министър на регионалното развитие беше Андрей Цеков, за първи път се пуснаха георадари по всички ремонтирани пътища, както и при приемането на новите отсечки и имаше над 80 километра некачествено пътно строителство, посочи Василев. То не беше прието и бе възложено обратно на строителите да си поправят пътищата. Доколкото знам, по времето на кабинета „Главчев“ тази практика с георадарите е била прекратена и няма нови доклади, допълни Василев.
Според съпредседателя на ПП-ДБ средствата за ремонт на пътищата през 2020 и 2021 г. са били 350 милиона лева на година, а следващите три години – три пъти повече. По негово мнение поддръжката на пътната мрежа няма да струва над 3 милиарда лева годишно, а вероятно малко над 1 милиард, без да се смята новото строителство, ако търговете са направени на нормални цени.
Василев смята, че ще пътуваме по безопасни пътища когато контролът, който се прави при строителството, бъде такъв, какъвто беше през последните 12 месеца от управлението на кабинета „Денков“, когато се бракуват пътища, когато се изисква гаранция за дефектирал път и когато се пуснат чужди строителни фирми, които да разбият българския строителен картел и да внесат конкуренция в цената и качеството.
По въпроса за автомагистрала „Хемус“ Василев коментира, че за първи път трасето Русе-Велико Търново е започнало да се обсъжда и договаря по времето на Кирил Петков, а по времето на акад. Николай Денков пътят е вкаран като основна магистрала в плановете и на Европейския съюз, и на НАТО. Бяха отпуснати средствата за първата отсечка Русе-Бяла, където започна не само проектирането, а и част от строителството, припомни той. Също така бяха подготвени документите за търга за втората отсечка Бяла – Велико Търново, на цена, която беше почти наполовина на това, което в момента се пуска като поръчка. Това поставя под риск реализацията на проекта, смята Василев. Той добави, че в участъка до Плевен вече има активно строителство и е възможно той да бъде отворен още тази година. Трасето до Велико Търново е уредено документално, има издадено разрешение за строеж и остава да се организират строителните дейности. В миналогодишния бюджет имаше заложени не малко средства, но те не бяха оползотворени, каза Василев. В тазгодишния също има заложени. Проблемът е между Велико Търново и Варна, където има отсечка, за която няма трасе и оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Тези процедури по ОВОС тепърва трябва да започнат, обясни народният представител.