Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни „реципрочни мита“ за страни от целия свят, съобщиха агенциите. Той направи това в реч в Розовата градина на Белия дом.
„Ще ги обложим с мита, които са приблизително наполовина на равностойността, с която те ни облагат в момента“, каза той, докато изброяваше новите американски мита по отделните области, в които се въвеждат.
Целта на мярката е да стимулира вътрешното американско производство, но същевременно тя крие опасност от повишаване на цените и търговски войни, отбелязват агенциите.
ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, а Китай – с 34%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%, предава БТА.
„По мое мнение това един от най-важните дни в американската история. Това е нашата декларация за икономическа независимост. Сега е наш ред да благоденстваме“, добави Тръмп.
По думите на републиканеца с тази стъпка САЩ „застават зад американския работник“.
„Нашата страна и данъкоплатци през последните 50 години бяха ограбвани, но това повече няма да се случва“, допълни Тръмп.
„Те ни ограбват. Много е тъжно да сме свидетели на подобно нещо“, каза републиканецът по време на официалната церемония по подписването на указа за въвеждане на мита за страни от целия свят. В случая той визираше европейците.
Американският лидер обяви 2 април за „Ден на освобождението“ и каза, че „иска да върне парите“ на страната си чрез налагане на митнически налози, които по думите му ще стимулират икономиката на САЩ.
Тръмп често критикува Европейския съюз за баланса в двустранната търговия, най-вече заради по-големия обем продавани европейски стоки в САЩ, отколкото обратното. ЕС обаче е нетен вносител на американски услуги.
Един от първите стопански отрасли, които реагираха на налагането на широкообхватните мита от Тръмп, беше германската химическа промишленост, която призова Брюксел да запази хладнокръвие и в отговора си на действията на Вашингтон „да не влиза в спирала на конфронтация, което може само да влоши нещата“, предаде Франс прес.
„Съжаляваме за решението на американското правителство“, посочи Асоциацията на германската химическа промишленост, в която влизат гиганти в този бизнес като Bayer и BASF. От браншовата организация призоваха Брюксел да продължи диалога със САЩ, които се явяват най-големият пазар за продукцията на германската химическа индустрия.