Почтено формулирайте причините, за да решите как да се справите с това неприятно ваше отношение
„Точният човек“ е специален проект на „24 часа“ за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Вярна излезе оная груба мъдрост „На малко прасе и на нов шеф не се радвай. Не знаеш каква свиня ще излезе“. Вашият нов началник голяма излезе. Цените правилото на работа крайни чувства да не изпитвате, но тоя направо си го мразите.
Бедата е, че работата си я обичате и не искате скоро да я сменяте. И тоя някак трябва да го изтърпите.
Да, трябва, защото е ясно, че за вашия успех в професията, за напредъка ви в кариера, за доходите ви мениджърът е много важен. Първо, защото как работите в голяма степен зависи от уменията му да организира и мотивира екипа. Второ, защото все пак той оценява резултатите ви. Колкото и обективни критерии да се прилагат в компанията, винаги има субективен момент. А бъдете сигурни, че шефът усеща вашето нехаресване. Няма начин съвършено да се прикривате, понеже другия интуицията го предупреждава.
„Обичам работата си, мразя началника си“ съвсем не е рядка драма, затова стотици специалисти по личностно и кариерно развитие са разсъждавали и писали как да я преодолеете. Или поне да я сведете до поносими граници. Ще успеете, като се осведомите и последвате съветите им.
Всички казват да започнете с анализ. Той е в две посоки – анализирате шефа си, анализирате и себе си.
Първо опитайте ясно да формулирате точно защо не ви допада този човек. Едно е, ако установите, че проявявате ответна реакция – мразите го, понеже смятате, че той не се отнася справедливо към вас. Налага се добре да си помислите дали е точно така, дали няма основания да е недоволен от вашата работа. Бъдете почтени. Щом отговорът е, че има какво да промените, направете го. Голяма е вероятността и отношението му да се промени.
Друго е положението, ако имате принципни възражения към мениджъра – некомпетентност, лош управленски стил, недоверие към подчинените, неуважение и т.н. Това са по-обективни основания да не го харесвате.
Само че експертите препоръчват тук да си дадете сметка за нещо важно – дали не преувеличавате само защото новият е различен от стария.
Онзи беше приятелски настроен, този е строг и дистанциран. Онзи делегираше отговорности и се интересуваше от резлутатите, този е свръхконтролиращ и непрекъснато се меси в работата на всекиго от екипа.
Вярно, много по-различно е. Свикнете обаче, че е неизбежно – хората са различни и като личности, и като управленци. Оглавява ви друг човек и започвате от нулата да се организирате, колкото и опит да сте натрупали. Започвате да градите отношения с него.
С нов мениджър сякаш имате нова работа, предупреждава Кони Нунън Хадли, организационен психолог и професор в бизнес училището в Университета на Бостън. Стария шеф не можете да върнете, не е продуктивно да жалите по миналото, а трябва да се адаптирате. Не сте в състояние да контролирате шефа си, но можете да контролирате мисленето си.
Концентрирайте се в себеанализ, като се опитвате да видите положителното у новия шеф. Наистина ли е некомпетентен, авторитарен, несправедлив и т.н. Наистина ли е е толкова несъвместим с вашите ценности като професионалист и като човек, че не сте в състояние да го приемете?
Специалистите съветват да не бързате с изводи, ако не са минали 6 месеца от идването на новия шеф. Той също преживява промяна, адаптира се на ново място с нови хора.
Може да е нервен, проявете съчувствие и се надявайте да се отпусне, като навлезе в ролята си, казва Кони Хадли. Бъдете търпеливи, изчакайте и после съдете. Не е изключено да го харесате, когато всички положите усилия да се опознаете и да се сработите.
Експертите, които са изучавали причините за сблъсъци между новите шефове и екипите, посочват, че хората много се дразнят от самоцелни демонстрации. Често началникът прави промени единствено за да покаже, че е дошъл различен бос и нещата ще се правят по друг начин. Или се налага само и само подчинените да не се объркат кой командва и да мислят като дългогодишни служители ще казват как тук стават нещата.
Самоцелните промени са дразнещи, но внимавайте да не изричате „Ние не правим така“ или „Това не е добра идея“. Те означават отбрана и съпротива. Влизате в конфронтация, усложнявате отношенията, омразата между вас и шефа става взаимна.
Същевременно се старайте да давате честна обратна връзка. Мери Абаджай, президент на консултантска компания по кариерно развитие, препоръчва да възприемате подхода „Да, и“. Това ще рече да надграждате онова, което казва шефът, със свои гледни точки. Така показвате, че сте му съюзник, обяснява тя. И добавя, че винаги трябва да се стараете да видите нещата и от неговия ракурс.
Когато не харесвате началника заради управленския му стил и промените, които прави, много важно е да анализирате в по-широк организационен контекст. Висшестоящите шефове дали не са го изпратили тъкмо за това – за нововъведения.
Със сигурност е така, ако екипът не постига очакваните резултати. Но може всичко да изглежда добре, а ръководството да иска да направи някаква реформа в съзвучие с корпоративната култура. Тогава си вредите, като не се вписвате, колкото и да са неприятни въпросните промени. Впрочем и много грешите, като ги отнасяте лично към шефа си. Несправедливи сте към него.
Този човек е назначен на поста по някаква причина. Когато разберете по-добре целите му, ще е по-лесно да го приемете и да работите заедно, изтъква Кони Хадли.
Според Мери Абаджай е разумно да положите максимални усилия да опознаете шефа си в подробности. Научете приоритетите, предпочитанията, любимите му неща, как обича да контактува, как да му се отчитате.
Ще избегнете недоразумения и лоши чувства заради тях, като обсъдите сътрудничеството помежду ви. Питайте директно „За кои решения искате да се консултирам с вас и с кои да се справям сам/а“, препоръчва Кони Хадли.
Обяснимо е раздразнението ви, че трябва отново да се доказвате професионално, но мислете позитивно и преодолейте недоволството си, което вероятно е в основата на омразата ви към новия шеф. Той трябва да ви опознае, да види на какво сте способни – инвестирайте енергия тъкмо в това вместо в нехаресване към него.
Въпреки всичките анализи и усилия може да продължите да мразите шефа си. Тогава трябва да сложите от двете страни на везната онова, което харесвате, и онова, което не харесвате, за да проверите кое ще натежи. Ако все пак ще продължи да ви измъчва неудовлетворение от работата, започнете да проучвате възможности за друг екип в същата компания или се огледайте какво се предлага навън.
–– Управление на емоциите – всекидневно усилие
Щом не можете да промените чувствата си към шефа и ще работите дълго с него или докато си търсите друго място, приоритет е да не издавате нехаресването си.
Никога не показвайте неуважение. Никога не го одумвайте с колеги.
Ако се налага да реагирате в определена ситуация, придържайте се единствено към фактите, правете го като професионалист и възпитан човек.
Старайте се да бъдете наистина максимално обективни в преценките си. Като имате отрицателно отношение към шефа, сте подозрителни. Всичко, което каже или направи, ви се струва по-лошо, отколкото е в действителност. Отчитайте това във всеки момент.
В „Точният човек“ можете да прочетете още:
6 типа уж положителни, но трудни колеги
Как да оползотворите победата, без да се самозабравите
Майсторски зададените въпроси осигуряват влияние и успех
Умното слушане извиква психофеномен – резонанс на позитивност
3 техники за по-добра комуникация и успех в работата
Защо е полезно за професионалния ви успех да си създадете култура на признателност
Топ 5 на най-досадните колеги и как да се отървете от тях
Асистент на шефа – това не звучи гордо, но не го подценявайте
Комплиментът – истината, не цялата истина
И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех
Как да работите с шеф микромениджър, за да напредвате в кариерата