На върха на ескалатора до бара в Европейския парламент Джордже Симион се среща с италиански евроскептик, който е едно от протежетата на Джорджия Мелони. Разменят се селфита и любезности на италиански език.

След това румънецът е заобиколен от група млади испанки, членки на крайнодясната партия Vox, които позират с изгряващата звезда на европейския популизъм.

За Симион няма почивка, тъй като след това е посрещнат от 39-годишния Матийо Валет – една от изгряващите звезди в партията на Марин льо Пен. Двамата мъже се прегръщат.

„И двамата имаме един и същ проблем“, казва Симион на френския евродепутат, който е член на групата на Льо Пен „Патриоти за Европа“ в Брюксел, в която влиза и унгарският лидер Виктор Орбан. „Макрон е диктатор.“

Ако сте търсили доказателства, че твърдата десница в Европа има нов пин-ъп, един следобед в Брюксел със Симион е добро начало. Румънецът, който е на ръба да разтърси политическата върхушка на ЕС с победа на президентските избори този уикенд, е в авангарда на ново поколение националисти, които се надяват да поемат мантията, изкована от 56-годишната Льо Пен, 61-годишните Герт Вилдерс и Орбан или дори от неговия ментор и модел за подражание, 48-годишната Мелони.

38-годишният Симион, който, подобно на други представители на хилядолетието, се справя с кампанията на 21-ви век, открадва шоуто. Някога лидер на група футболни „ултраси“, а сега по-спретнат пред камерите, той често е наричан „ромски хулиган“ заради миналото си и по-тъмната си кожа.

Той обаче е уверен в победата си на втория тур на президентските избори и обикаля Европа – Великобритания, Италия, Брюксел и Франция – тъй като в петък започва гласуването за емигрантите, като поне един от всеки петима румънски избиратели живее в чужбина.

„Със сигурност ще спечелим, с огромна преднина“, казва той пред The Times в четвъртък следобед в Брюксел, когато в политическите офиси обикновено цари смъртна тишина, след като до обяд повечето евродепутати са прибрали своите 350 евро в брой „дневни“ и са се отправили към домовете си, следвани от своите служители.

Именно президентът Макрон предизвиква гнева на Симион, който навлиза в последната фаза на предизборната кампания. Той обвинява френския държавен глава, че се намесва в изборите в страната му, а румънските тайни служби, че са изиграли важна роля в спорното анулиране на президентските избори през октомври миналата година, когато Калин Джорджеску, друг крайно десен националист, изглеждаше на ръба на победата.

„Те се намесиха в нашите избори. Всичко, което искаме, е Макрон да спре. Той не се ползва с народната подкрепа във Франция. Не знам защо е толкова притеснен за Румъния. Те имат колониални рефлекси, а аз мислех, че епохата на империите е приключила“, казва Симион „Това са хора, които се опитват да ни очернят, защото искат да запазят сегашния корумпиран режим в Букурещ и на ниво ЕС.“

Екипът на Симион прогнозира, че той ще спечели „над 60 процента“ от гласовете, тъй като румънците се бунтуват срещу широко възприемания като корумпиран политически истаблишмънт, включително елементи на „дълбоката държава“, които почти не са се променили от времето на комунизма, подхранвани от народния гняв заради касирането на миналогодишния вот.

Въпреки това надпреварата му на втория тур с кмета на Букурещ Никюшор Дан, независим математик центрист, когото Симион похвали за антикорупционната му кампания, е на острието на ножа. Две проучвания на общественото мнение от тази седмица показват, че двамата са на една линия, въпреки че румънските социологически проучвания са известни с ненадеждността си.

Симион, националистически активист, посветил се на каузата за велика Румъния, тревожи ЕС и западната политическа върхушка.

Заради възгледите си той не може да влиза в Молдова и Украйна, а миналите му сблъсъци с унгарското малцинство в Румъния го отдалечават от Орбан, който иначе е негов естествен съюзник.

Той се подиграва на идеята, разпространена в канцелариите и коридорите на европейската власт, че е „варварин“ на входа, заплаха за западната цивилизация и демократичния ред.

„Всички трябва да са спокойни. Ние не сме варварски конници, които влизат в Европа. Ние сме родени тук, родени и израснали“, казва той и се смее.

„Не идвам, за да сложа край на западната цивилизация такава, каквато я познаваме. Всъщност ние искаме да се върнем към цивилизацията отпреди 20 или 40 години. Тогава в обществения ни живот имаше повече здрав разум. Ние се застъпваме за това. Ние насърчаваме демокрацията. Някои не разбират и не са съгласни с волята на народа, затова анулираха изборите. Ние сме демократите и ще си останем демократи, а не авторитарни. Ние уважаваме гласа на народа.“

Той се опасява, че евентуалната му победа може да доведе до анулиране на изборите, след като неясни твърдения за намеса в социалните медии от страна на финансирани от Русия инфлуенсъри доведоха до касиране на президентската надпревара през октомври миналата година.

„Очаквам най-лошото“, заявява той. „Миналата година бяхме просто опитно поле. Те ще се опитат да направят това и в други държави. Направиха го и във Франция, като забраниха на мадам Льо Пен да се кандидатира. Ние искаме честни и свободни избори. Искаме връщане към конституционния ред, връщане към волята на народа. Това е, което ще осигурим.“

Подобно на много от европейските популисти Симион с гордост се асоциира с президента Тръмп, в общи линии.

„В речта си пред ООН Тръмп каза, че сегашната борба е между глобалистите и патриотите“, обяснява той. „Ние представляваме патриотичното, идеологическо течение на мислене. Моят опонент е кандидатът на глобалистите. Аз съм кандидатът на Тръмп“, обяснява Симион.

Марката „тактически“ популизъм на Мелони е моделът, върху който той основава своя подход. „Ще науча много от Джорджия Мелони“, допълва той.

За разлика от други „тръмпиански“ европейски националисти, като Орбан или Роберт Фицо, министър-председателя на Словакия, които редовно посещават Москва, Симион ненавижда президента Путин.

„Преди Украйна Путин беше престъпник, а сега той е и военнопрестъпник“, казва той. „Ние се борихме много срещу пропагандата на Кремъл и Русия ни направи много лоши неща. Единствените преговори, които ще водим с Русия, ще бъдат като част от съюзите на НАТО и ЕС“.

Въпреки че му е забранено да влиза в Украйна заради кампанията си за приобщаване на румънското малцинство в страната към голяма Румъния, Симион подкрепя усилията на Тръмп за постигане на мир като ход, който ще укрепи НАТО.

„НАТО е най-големият и най-важен военен съюз в историята“, казва той. „Членството в НАТО е жизненоважно за Румъния, Полша и балтийските държави. Ние искаме по-силно НАТО. Искам да направя НАТО още по-силно на източния фланг, заедно с Полша. Не мисля, че в момента влизането на Украйна в НАТО ще донесе повече сигурност, а по-малко. Нашият фокус е прекратяване на огъня, примирие и след това мирни преговори.“

Претендентът за президентския пост е евроскептик, но не иска „Roexit“ или да напусне ЕС, след като Румъния се бори в продължение на много – често унизителни – години, за да се присъедини към блока. Оттогава милиони негови сънародници пътуват до Великобритания, Франция, Италия и други европейски страни като част от единния пазар на ЕС.

„Никога няма да напуснем Европейския съюз. Изстрадахме много. Положихме много усилия, за да може Румъния да стане член на ЕС. Ние сме тук, за да останем, и вие не можете да се отървете от нас“, казва той, като се позовава на традиционната враждебност на Франция към членството на Румъния в ЕС.

Преди да се отправи към последните спирки на кампанията си, той има послание към Великобритания. „Искаме да си върнем нашите британски приятели“, казва той. „Разбирам защо мнозинството от британските граждани гласуваха за излизане от ЕС. Надявам се, че всички ние ще се покаем.“

https://trud.bg