Скоростта на отсечката по пътя Плевен – Луковит, на която загина 12-годишната Сияна, беше светкавично намалена по заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Два дни по-рано тир помете колата, в която шестокласничката пътува с баба си и дядо си.
Това е първата мярка, която властите предприемат за опасния път, на който детето загина, а дядо му се бори за живота си в болница. Министър Иванов увери, че държавата ще гарантира контрол, за да се спазва ограничението. По-рано в сряда той разпореди проверка на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и уволни цялото ръководство на Областното пътно управление в Плевен.
„АПИ дават информация според това, което са извършили – обясни регионалният министър. – Направени са текущи ремонти, доколкото ми е докладвано. Основен ремонт на участъка ще бъде направен тази година. Пътната настилка е в задоволително състояние, не в трагично“, каза Иванов и посочи, че сигналите за лошия участък са подавани към ОПУ-Плевен, не към МРРБ.
Държавата се събуди, след като за ужасяващата смърт на момичето във фейсбук разказа баща Николай Попов (виж интервюто с него вдясно).
Таткото на загиналото момиче повдигна въпроса за вината на АПИ, тъй като според него за мястото на катастрофата са подавани десетки сигнали до тях, но те не са взели никакви мерки.
От АПИ обаче отрекоха да има проблем със състоянието на пътния участък между селата Радомирци и Телиш, част от път I-3 Плевен – Луковит. Посочиха, че е в добро състояние, а в отсечката, на която на 31 март загина Сияна, няма нарушения, дупки и дефекти по асфалтовата настилка. Констатират и че трасето е с маркировка и почистени банкети. Допълниха още, че през есента на миналата година са правили текущ ремонт, а през април предстоял нов.
„Въпреки че пътят е в добро състояние, той все пак се нуждаел и от основен ремонт“, констатират от агенцията и допълват, че само следствените органи и техническите експертизи могат да установят причините за инцидента.
От МВР – Плевен, обаче твърдят, че са подавали сигнали за пътната обстановка там – през ноември, а после и през декември. За 5 години в този участък са станали 34 катастрофи, ранени са 10 души, а загиналите са трима, показа проверка на Нова телевизия.
Разминаването между АПИ и МВР – Плевен, ще се изясни до 7 работни дни – толкова трае проверката, която в сряда по обяд разпореди министърът на регионалното развитие и благоустройството.
На брифинг в сряда прокуратурата в Плевен даде повече подробности за жестоката катастрофа, отнела живота на шестокласничката.
Водачът на влекача е тестван за алкохол и наркотици, пробите са отрицателни, той е бил на място – обясни окръжният прокурор на града Владимир Николов. – Задържан е веднага, на следващия ден е бил привлечен към наказателна отговорност.
Относно пътния участък той обясни: „Окръжната прокуратура в Плевен незабавно е предприела установяване на състоянието на пътя, подавани ли са сигнали до областното пътно управление за това състояние и съответно какви действия са били предприети“.
Държавното обвинение разкри, че шофьорът на тира е осъждан назад в годините за управление без книжка и под влиянието на алкохол.
Водачът вече е привлечен към наказателна отговорност за катастрофа с причиняване на смърт на дете и опасност за живота на друг.
„Той разказва, че самия момент на удара не го е усетил, но след като излязъл от шосето и спрял камиона, видял какво се е случило и узнал“, обясни наблюдаващият прокурор по делото Диана Мицканова.
Магистратите решиха шофьорът на влекача да остане за постоянно в ареста.