Депутатите приеха на първо четене два от три законопроекта за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Приет беше законопроекта с вносител Манол Генов и група народни представители от „БСП – Обединена левица“ (БСП – ОЛ), който беше гласуван със 153 гласа „за“, 27 – „против“ и двама – „въздържал се“.
Приет бе и предлаганият от Младен Шишков и група народни представители от ГЕРБ-СДС законопроект за промени в ЗУТ, гласуван със 151 гласа „за“, 12 – „против“ и 29 – „въздържал се“.
Пленарната зала отхвърли предлагания от Божидар Божанов законопроект за промени. Той бе гласуван с 68 гласа „за“, 39 – „против“ и 29 – „въздържал се“.
Законопроектът, с вносител Младен Шишков от ГЕРБ-СДС, предвижда промени, свързани с оправомощаването на проектантите, както и текстове, прецизиращи изискванията при издаването на разрешителни за строеж.
При представянето на законопроекта Шишков обясни, че става дума за документите, необходими при издаване на разрешение за строеж за т. нар. малки обекти. В доклада на комисията се посочва, че към настоящия момент за въпросните строежи законът не предвижда представяне на проектни решения и главният архитект трябва да издаде разрешение за строеж на основание заявление и документ за собственост. Посочва се още, че съгласно действащите разпоредби на Закона за устройство на територията главният архитект сам трябва да прецени вида на строителните и монтажни работи, което според вносителите на промените създава условия за разнородна и неясна практика.
В доклада се казва още, че с преходни и заключителни разпоредби на предлагания законопроект се правят и изменения в Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, свързани с повишените изисквания през 2016 г. към притежаващите техническа правоспособност и упражняващи регулираната професия „архитект” и „инженер в инвестиционното проектиране”.
В доклада на комисията се посочва, че тези професии са държавно регулирани и тези, които ги упражняват, освен техническата правоспособност, трябва да притежават допълнителни знания и умения. Изтъква се, че при сега действащата правна уредба физическите лица, които имат образователно-квалификационна степен „бакалавър” след получаване на ограничена проектантска правоспособност, могат да получат пълна проектантска правоспособност. В доклада се казва, че това означава, че физическите лица, които имат образователно-квалификационна степен ”бакалавър”, след придобиване на пълна проектантска правоспособност, ще могат да предоставят пълния обем проектантски услуги в областта на устройственото планиране и инвестиционното проектиране. Според вносителите на законопроекта по този начин инженерите проектанти с образователно квалификационна степен „бакалавър“, след като са упражнявали проектантската професия с притежавана ограничена проектантска правоспособност само две, или съответно четири години, ще могат да проектират обекти с много висока сложност, без да са получили достатъчно научни знания във висше учебно заведение.
Законопроектът за изменение на Закона за устройство на територията, внесен от Манол Генов и група народни представители от БСП-ОЛ, предвижда отлагане на сроковете за влизане в сила на приетите в края на 2012 г. промени в уредбата на общите устройствени планове, отнасящи се до изискването за влязъл в сила общ устройствен план като предпоставка за застрояване извън границите на урбанизираните територии.
В хода на дискусията Цветан Енчев от „ДПС – Ново начало“ посочи, че от всички 264 общини 60 не са приели своите устройствени планове. По думите му, това е поредното отлагане, което би се отразило негативно на реализирането на инвестиционните намерения в общините. Депутатът апелира общините, които не са изпълнили своя ангажимент по приемането на плановете, да го направят.
Законопроектът, който беше отхвърлен, с вносител Божидар Божанов от „Продължаваме промяната – Демократична България“, предвиждаше дигитализация на процесите по устройствено проектиране. Вносителят Божанов заяви пред депутатите, че у нас този процес е все още е на хартия. Инвестиционните проекти се носят в кашони, бутат се в колички, каза Божанов и изтъкна, че приемането на такъв закон би облекчило значително всички участници в процеса.