Да се увеличи щатната численост на центъра за спешна помощ по въздух, както и на други структури, предлагат от здравното министерство

0
79



Да се увеличи щатната численост в Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) с 80 щатни бройки, от които 68 да бъдат за Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха (ЦСМПВ), е посочено в доклад на министъра на здравеопазването към предложение за промени в Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването. В документа се предлага и увеличаване на щатните бройки – с 30, в Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).

Сега в ЦСМПВ има 68 щатни бройки. Към момента на създаването на Центъра – юни 2023 г., щатната численост е предвидена да обезпечи четири оперативни бази, които да работят през светлата част от денонощието. Оперативните бази, в които хеликоптерите ще „нощуват“, са шест за цялата страна и за всички тях е започнала процедура по изграждане на хеликоптерно летище, хангар, монолитна сграда и инфраструктура, необходима да обслужва оперативната база.

Всяка оперативна база трябва да има авиомедицински екип, чиято основна задача е оказване на спешна медицинска помощ на болни и пострадали лица на мястото на произшествието и по време на транспорта им до лечебно заведение, както и на пациенти, нуждаещи се от вторичен транспорт от едно лечебно заведение до друго, а така също и пренасяне на медицински изделия, медикаменти, кръв и кръвни съставки, тъкани и др.

За обезпечаването на един хеликоптер с медицински екип на денонощен режим на работа са необходими най-малко 14 щатни бройки, от които седем за лекари и седем за медицински сестри. Общата численост на персонала за четирите хеликоптера, които предстои да пристигнат в България, е 56 щатни бройки. В Координационната централа трябва да има диспечерски екип, който се състои от двама лекари и четири медицински сестри/диспечери. С оглед на обезпечаването двете нови бази с непрекъснат режим на работа щатната численост на Координационната централа следва да бъде увеличена с 12 щатни бройки, които да могат да ръководят полетите на всички оперативни бази в цялата страна.

За осигуряването на допълнителните 68 щатни бройки на ЦСМПВ от 1 септември 2025 г., са необходими допълнителни средства по бюджета на Министерство на здравеопазването за 2025 г. в размер на 3 016,7 хил. лв., от които за възнаграждения на персонала са 2 450,0 хил. лв., а за издръжка – 566 700 лв.

През 2026 г. и през следващите години ще бъдат необходими над 9 милиона лева, които ще бъдат предназначени за възнаграждения и за работни-обезопасяващи костюми на летателните екипажи; оборудване на базите с необходимата техника и обзавеждане, лекарства и медицински изделия, консумативи за апаратурата на борда на хеликоптера. Ще бъдат купувани само артикули, които са съвместими с апаратурата и са сертифицирани за работа на борда на хеликоптера.

Преди дни министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов каза пред журналисти, че спешна медицинска помощ по въздух в страната ни ще се осигурява с осем хеликоптера. В момента в страната са налични три хеликоптера, с които се осъществява медицинската помощ по въздух.  

Да се увеличи щатната численост на ЦСМП – Варна, за да се осигури денонощна спешна медицинска помощ в района на действие на Филиала за спешна медицинска помощ (ФСМП) в гр. Бяла, се посочва още в доклада на министъра. Необходими са нови 12 щатни бройки, от които три за лекари, шест – за специалисти по здравни грижи, една – за шофьор, две – за санитари.

След направените промени в организацията на работата на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) на територията на страната с цел по-добро и по-бързо освидетелстване на хората с намалена работоспособност НЕЛК има необходимост от увеличение на щатната численост с 30 допълнителни щатни бройки, от които 15 за лекари в специализираните състави, пет – за технически секретари за специализираните състави, пет – за деловодители, три – за юристи, една – за счетоводител, една – за технически сътрудник за правен сектор. В страната бяха разкрити близо 70 нови ТЕЛК, като броят им вече е 138, а ежегодно се увеличава броят на подадените заявления-декларации за освидетелстване или преосвидетелстване на лицата във връзка с трайно намалена работоспособност, посочва в мотивите си министърът на здравеопазването. С отпускането на допълнителните 30 щатни бройки за НЕЛК ще се осигури своевременната обработка на подадените заявления-декларации, както и своевременна обработка на постъпилите жалби срещу експертните решения на ТЕЛК в НЕЛК.



Източник БТА