дом Акценти Гърция – Германия – Европа: исканията за репарации и дълговото робство

Гърция – Германия – Европа: исканията за репарации и дълговото робство

24
0
  • /Поглед.инфо/ Берлин няма да плати на Атина за греховете от миналото

По време на официално посещение в Гърция в края на октомври тази година германският президент Франк-Валтер Щайнмайер категорично отхвърли исканията германските военни репарации да бъдат изплатени на Атина. Въпросът за това беше повдигнат на среща с ръководителя на Германия от гръцкия президент Катерина Сакеларопулу.

Острият тон на официален Берлин влошава и без това сложните германо-гръцки отношения, не на последно място поради активното развитие на отношенията между Германия и Турция. Въпреки опитите за преодоляване на териториални и други различия, отиващи дълбоко в историята, и въпреки съвместното членство в НАТО, заклетите съседи по бреговете на Егейско море все още се придържат към диаметрални подходи за Кипър , за разграничаването на шелфа в Средиземно море и по въпроса за собствеността на редица острови в Егейско море.

Репарациите са важен въпрос за гръцката държава, който остава неразрешен. Важно е да се обсъждат и решават проблемите от миналото“, продължи гръцкият президент да дърпа за ръкава берлинския гост, на което г-н Щайнмайер отговори: „Правните ни позиции по въпроса за репарациите се различават. От правна гледна точка този въпрос е приключен за Германия.

Въпреки това, за да изглади ситуацията и да успокои собствениците, номиналният глава на Федерална република Германия благоволи да поиска прошка за окупацията на Гърция по време на Втората световна война. „Моля вас, оцелелите и техните потомци, за историческа прошка за тежките престъпления, извършени тук от германците“, каза Щайнмайер в село Канданос на остров Крит, напълно опожарено от германските окупатори през май 1941 г. ( и възстановен в средата на 60-те години). Но броят на такива селища в Гърция през 1941-44 г. беше над тридесет.

Припомняме, че сега Гърция иска репарации от германците в размер на 309,5 милиарда евро за щети по време на Втората световна война, 9,2 милиарда евро по време на Първата световна война и още 107,2 милиарда евро като компенсация за загуби сред населението.

Що се отнася до претенциите, които са на повече от век, Берлин отрича участието на кайзерската армия във войната на Южнобалканския фронт (1915-18 г.), а следователно и германските щети на гърците през този период, тъй като съюзническите войски там са били под формата на „Четворния пакт“ на Германия, Австрия, Унгария и България.

Нацистката окупация на Гърция, която продължи от 1941 до 1944 г., беше много жестока: в допълнение към изкуствения глад и актовете на геноцид, нацистите принудиха Централната банка на Гърция да вземе заем, който никога не беше върнат (между другото, местните сътрудничествата, повдигнати от нацистите, вече бяха доста успешно използвани от британците по време на битката срещу партизанската армия ELAS по време на гръцката гражданска война от 1946-49 г.).

Още през март 1960 г. тогавашната ФРГ и Гърция подписват споразумение, според което последната получава през 1960-62 г. 115 милиона западногермански марки (59 милиона евро по обменния курс по време на въвеждането на еврото през 1992 г.) като компенсация за щети, причинени й през годините на нацистката окупация. През 1973 г. прословутата хунта на „черните полковници“ обяви неадекватността на тези плащания, покриващи не повече от една трета от щетите, което беше пренебрегнато в Бон.

През последното десетилетие Атина, докато активно продаваше на търг водещи сектори от националната икономика, също така многократно повдигаше въпроса за нови репарации от Германия за престъпленията, извършени от Вермахта по време на Втората световна война. Фрау Меркел беше много категорична по този въпрос, като през март 2015 г. обяви, че „въпросът за репарациите на Гърция от гледна точка на правото на Германия е приключен“.

Гръцките медии отбелязват, че „допълнителното плащане“ на репарации е законово улеснено от обединението на Германия през 1990 г., тъй като по време на съществуването на ГДР (1949-89 г.) Бон апелира към факта, че двете германски държави трябва да споделят еднакво отговорността за тези плащания.

Властите на първата социалистическа държава на германска земя обаче отхвърлиха подобна логика, основателно твърдейки, че Основният закон на Федерална република Германия, приет през 1949 г. (и все още в сила), разглежда Германия всъщност в границите на Райха, включително историческата област Прусия (след 1945 г. – в рамките на Полша, Литва и СССР / Русия), и следователно не ГДР, а Федерална република Германия трябва да плаща репарации.

Изглежда, че позицията на Атина относно репарациите се засилва от факта, че плащанията са извършени през 1947-55 г. Италия плати на Гърция репарации от 105 милиона долара, определени от международния мирен договор с Италия (1947 г.). На свой ред България, която също участва в окупацията на Гърция, й изплати около същия период 45 милиона долара по мирния договор от 1947 г., както в пари, така и в стоки.

През 1946-54г. Съветският съюз предлага да се създаде специална Комисия за репарации под егидата на ООН, предназначена да определя и документира конкретни суми на плащанията от Германия и нейните съюзници и да контролира процеса на изчисление.

Въпреки че тази инициатива беше подкрепена, наред с другото, от Китай, който беше сериозно засегнат от японската намеса (и дори от Тайван, който представляваше Китай в ООН от октомври 1949 г. до октомври 1971 г.), западните сили и техните сателити, под различни предлози, саботираха обсъждането му, което принуди съветската страна да се откаже от тази идея.

Засилването на репарационните искания на Атина към Берлин на настоящия етап изглежда се дължи преди всичко на трудната социално-икономическа ситуация в Гърция, липсата на държавни бюджетни средства за финансиране на жилищното строителство и социалната сфера като цяло.

Всъщност отказът от всякаква независимост във външните работи и послушното следване на инструкциите отвъд океана не могат да доведат до нищо добро. Както отбелязват местните медии, властите, осъзнавайки, че Германия няма да плати нищо, периодично изискват германски репарации, за да „изпуснат парата“…

Някои публикации обаче си позволяват много емоционални изявления по този въпрос. Например, атинската „Chaniotika Nea”/Ханиотика Неа/ заплашва : „…ако Германия не престане да твърди, че според Лондонския договор от 1953 г. уж са й „простени” репарациите, които трябваше да плати на Гърция – и ако тя не започне незабавно да ги изплаща, това ще означава, че германците просто ни се подиграват.

Ние не молим, ние изискваме! В памет на нашите предци, които героично се бориха да възстановят Гърция и да я издигнат от руините и безбройните гробове, които престъпният „Трети райх” остави след себе си.”

Тук е интересно да споменем споразумението, известно като Лондонското дългово споразумение (LDA), което, като част от плана Маршал, намали дълга на Германия наполовина. Подготовката и подписването му със Западна Германия като пълноправна страна се дължи на геополитическата мотивация за превръщането й в антисъветска витрина на Запада с елементи на „социална пазарна икономика“, чиито останки сега се разбиват активно в цяла Европа като очевидно ненужни (изминаха повече от тридесет години от разпадането на Съветския съюз).

Гърция, наред с много държави, се присъедини към LDA , а през 2012 г. тогавашният министър-председател Алексис Ципрас призова за подобно облекчаване на гръцкия дълг. Интересно е, че исканията бяха чути и кредиторите продължиха с преструктурирането, чиито условия, разбира се, се оказаха далеч не толкова удобни, колкото за Германия през 1953 г.

Условието за отписване на част от дълговете беше цялостна програма за бюджетни спестявания и свлачищна приватизация, която доведе не само до рязък спад на жизнения стандарт, но и до увеличаване на самия дълг, в името на намаляването на който изглежда започна всичко.

Към 31 декември 2021 г. публичният дълг на Гърция, включително държавните гаранции, възлиза на 388,337 млрд. евро, година по-късно е 400,275 млрд. евро, а към декември 2023 г. според Агенцията за управление на публичния дълг надхвърля 406 млрд. евро.

Трябва да се отбележи, че основният бенефициент от дълговата криза в Гърция беше Германия, която спечели почти 3 милиарда евро само от този печеливш бизнес между 2010 и 2017 г. Европейската централна банка също се обогати не по-малко чрез умели манипулации с гръцките дългови задължения. Само че в този случай, незнайно защо, марионетното правителство на Константинос Мицотакис не бърза да иска обезщетение, дори и формално…

Превод: ЕС

********

След Втората световна война България е принудена да плати репарации на Гърция като част от условията на Парижкия мирен договор, подписан на 10 февруари 1947 г. Общата стойност на репарациите възлиза на 70 милиона щатски долара. Репарациите са изплащани под формата на стоки и услуги, включително селскостопански продукти, индустриални стоки и други материални ресурси, които допълнително натоварват българската икономика през следвоенния период. Добрич Добрич /тогава Толбухин/ също участва в изплащането на репарациите. Голяма част това са продукти на тогавашния най-голям комбинат на Балканите – „Родопа“ /меса, колбаси и др./.

ndt1.eu