Границите на 3 от българските обекти в списъка на световното наследство се изменят

0
103


Границите на три от българските обекти в Списъка на световното наследство – Боянската църква, Мадарския конник и Свещарската тракийска гробница, ще бъдат променени, реши Комитетът за световното наследство на ЮНЕСКО на заседанието днес, съобщи БТА.

„Република България би желала да изрази своята дълбока признателност за оказаното съдействие и подкрепа от страна на Консултативните органи и Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО по време на процеса на изясняване и изготвяне на предложенията за минимална промяна на границите на българските обекти, включени в Списъка на световното наследство. Благодарение на техния професионализъм, експертен опит и ангажираност, България успя да подготви предложения, които отразяват както ценностите на световното наследство, така и ангажимента на страната към тяхното устойчиво опазване и управление. Бихме желали да изкажем специална благодарност на г-жа Гуенел Бурден от ИКОМОС и г-н Алесандро Балсамо от ЦСН за проведените консултации“, каза д-р Алета Гуадели, представител на България в Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО по време на заседанието.

47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство.

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.

Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави – страни по Конвенцията.





Източник 24часа