градината става лично убежище за релакс

0
10


Фокусът върху цветни и текстурирани растения е особено актуален

В ландшафтния дизайн за 2025 г. се очаква да продължат да доминират тенденции, свързани с устойчивост, технологични иновации, използване на местни растения, насърчаване на биоразнообразието, отглеждане на плодове и зеленчуци. Ето някои от водещите идеи за красиви външни зони, подпомагащи здравословния начин на живот.

Цвят и текстура

Фокусът върху цветни и текстурирани растения е особено актуален тази година. Много са елементите, които определят текстурата в една градина: големина и форма на листата, силует на растенията, грапавост на кората и плодовете им, тип повърхност на настилките и други. Растителните текстури варират от много фини и въздушни като например деликатните нишковидни листенца на кореопсиса до груби и грапави като едрите и плътни листа на хостата и юката. Когато композираме растенията, е добре да съчетаваме контрастиращи си растения, за да могат те взаимно да се подчертават и допълват. Според съчетаването им можем да създаваме силни противоположности или нежни хармонии.

В зависимост от това какво настроение искаме да създадем цветният колорит на нашата градина може да е дързък и експериментален или пък деликатен и сдържан. Например сенчест вътрешен двор или тераса може да се оживи с розови, оранжеви, червени или жълти цветове, докато горещ вътрешен двор може да бъде “охладен” със сини, сиви или лилави нюанси. Ако си поиграем с цветовете, можем да създадем илюзии като например за оптично по-дълга градина.

Горска градина

Един от трендовете тази година е създаването на микролесове, които може да се изграждат дори в малки дворове. Те наподобяват естествени горски екосистеми и включват дървета, под които са засадени етажирано храсти, многогодишни цветя и почвопокривни растения. Цветовете на растенията в сенчестия двор може да не изглеждат така ярки както в слънчевите пространства, но градинският резултат със сигурност ще е интересен, ако подберем растения с контрастни форми, текстури, височини и цвят. С природосъобразния си вид този тип горски градини са в съзвучие с предпочитания през последните години натуралистичен стил, с устойчивото озеленяване и предлагат терапевтични ползи, създавайки успокояваща и възстановяваща среда.

Контейнерни градини

За наемателите или номадите, които обичат често да сменят житейското си обкръжение, контейнерното градинарство е идеалното решение за внасяне на природата в новия дом. Независимо дали разполагате с малък балкон, слънчев прозорец или общ двор, с малко въображение и няколко саксии можете да създадете собствен зелен оазис, където да се почувствате у дома.

Използването на растения в съдове може да се направи и с декоративна цел: те допълват градината, използват се като акценти или пък са начин да се създаде незабавен ефект във външното пространство. Няколко атрактивни растения в добре подбрани съдове за няколко часа ще преобразят една скучна и пуста градина.

Контейнерите варират от прости пластмасови съдове до сложни автоматично поливащи се системи. Когато правим групи от контейнерни растения, е добре да ги групираме по 3 или 5; така те изглеждат по-добре, отколкото разхвърляни хаотично и поединично из градината. Можем също така да ги подредим линеарно, например върху подпорни стени и настилки, или пък да ги разположим като единични акценти на ключови места.

Дизайн за психично и физическо здраве

Градините все повече се превръщат в пространства за релаксация и подобряване на психичното и физическото здраве. Основните тенденции включват изграждане на спокойни убежища, уютни кътове за медитация и спорт, използване на водни елементи и ароматни растения за успокояваща атмосфера. Целта е да се оформят външни зони, които подпомагат възстановяването на психичното и физическото благосъстояние, умствения баланс и за релаксация на тялото. Нараства и интересът към акценти, които внасят усещане за уют и познатост, които придават ретрочар и напомнят за градините от миналото: едри и впечатляващи цветове и съцветия, спокойни палитри или настилки от тухли, които изглеждат традиционно и не натоварват.

Многофункционални външни пространства

Тенденцията на оформяне на терасите и градините като жилищни пространства в тяхното преобразуване в комфортни външни стаи с кухни, барбекю зони, огнища, перголи и кътове за сядане продължава и тази година. Градините и откритите пространства ще бъдат проектирани да отговарят на различни нужди като почивка, работа, места за домашно кино, спорт и социализиране. Мебелите ще бъдат не само естетически красиви, но и функционални, с добавени елементи като външно осветление и отопление.

Акцентът в многофункционалността на открито тази година обаче е върху оформянето на пространства за уелнес и за хобита. Тези зони в градината осигуряват специални пространства за физическо и емоционално благосъстояние, които едновременно с това запазват връзката с природата. Градините ще бъдат трансформирани в лични убежища за релаксация и здравословни дейности като йога, медитация, сауни, студени басейни или удобни кътове за четене на открито. Студените басейни стават все по-популярни – те създават спа атмосфера у дома. И са забавно допълнение, което не заема много място. Йога и медитационните зони могат да включват водни елементи за звуково преживяване, а външните душове помагат за охлаждане в жегите или след сауна.

През 2025 г. вътрешните и външните пространства се смесват: градините и терасите сa продължение на вътрешния дом. Прозорците и вратите са с големи стъкла и водят директно в градината.

* Авторката е ландшафтен архитект.

Още идеи за дома може да четете в сп. „Къща извън града“.





Източник 24часа