• Индикация за климатични промени и нови рискове
  • На родното Черноморие отровни са скорпидът и драконът, но само при допир
  • Експерти успокояват, че няма опасност за плажуващите

Основната опасност, свързана с рибата балон, не е в директния контакт с нея, а в консумацията є. Това обясни пред “Труд news” гл. ас. Фериха Церкова от Института по рибни ресурси във Варна. Поводът е регистриран екземпляр от вида в Черно море край Севастопол. “Много е важно, че няма повод за тревога на рибарите и плажуващите на нашето крайбрежие, тъй като не е масово разпространена”, каза експертът, като дебело подчерта, че единствено консумацията на рибата може да бъде смъртоносна или да доведе до парализа, заради тетродотоксина, който се съдържа във вътрешните органи и кожата є. “Този токсин е изключително силен и не се разгражда при никаква термична обработка, включително варене или печене”, каза гл. ас. Церкова и добави, че при силен стрес рибата се надува. Тя е заплаха за останалите обитатели на Черно море заради много силните си челюсти, пази и територията си и може да къса рибарски мрежи. Няма и естествен враг. Обикновено се движи сама или в много малки групи, не на пасажи.

Гл. ас. Фериха Церкова, Институт по рибни ресурси във Варна

“Появата на рибата балон, макар и инцидентна, е ясен индикатор за по-голям проблем – затоплянето на морската вода. През последните години температурата на морската вода се повишава, което улеснява навлизането на средиземноморски видове в Черно море”, допълва Церкова. Пример за това е и корейският скорпид – друг нетипичен хищник, който все по-често се среща в улова на рибарите по българския бряг. Екземпляр от риба балон може да бъде видян и в Аквариума във Варна, но там той се отглежда при специфични условия – висока соленост и температура от около 28°C. По-ниската соленост и по-студените води на Черно море засега възпрепятстват дългосрочното установяване на вида, но промените в екосистемата изискват постоянно наблюдение и готовност за адаптиране на екологичните и риболовните политики”, каза Церкова.

При заплаха рибата се издува.

“Никога не сме виждали риба – балон. И Слава Богу. В морето не сме срещали отровни обитатели”. Това казаха рибарите от селището Ченгене скеле край Бургас пред “Труд news”.

“Знам, че това е окенска риба. Но за целия ми стаж по корабите и лодките, по даляните, никога не съм виждал тази риба”, каза кметът на Ченгене скеле Димитър Янчев – Брадата.

Той обясни, че за “отровни”, но не много опасни, се считат два вида риби, които ловят. Това са скорпидът и драконът. “Те имат шипове, със слуз по тях, но това не е отрова. Предизвиква инфекция, ако те ужили – мястото се подува, но след два-три дни минава и няма нищо.

Не съм виждал риба балон, нито съм чувал някой да е хващал. Знам за нея от това, което съм прочел. Всъщност виждал съм я само препарирана”, каза и опитен капитан на риболовен кораб, от севелното крайбрежие.

Рибарите не са паникьосани от новината, че в Севастопол съобщили за такава риба. Те не вярват, че ще дойде към нашите брегове, а ако дойде – тогава ще му мислят.

В момента в морето няма никаква риба и сме в почивка, заключиха морските вълци.

Гл. ас. Фериха Церкова обаче поясни, че видът е регистриран още преди началото на войната в Украйна, тъй като сега там не се извършва риболов.

https://trud.bg