Голи жени и мъже безмълвно търсят връзката между майката и детето в Народния театър

0
139


Албанският режисьор Марио Бануши гостува със спектакъла си „Мами“ у нас догодина

Кой за кого се грижи – майката за детето си или обратното? Кога кръговратът на живота променя ролите? И може ли да казваш “мамо” на много жени? На тези въпроси търси отговор 26-годишният албански режисьор Марио Бануши в спектакъла “Мами”. Определян от критиците като артист с нов специфичен театрален език, Бануши изкарва на сцената голи мъже и жени актьори, които безмълвно разплитат връзката между майката и детето.

Българската публика ще има възможност да гледа различното представление догодина, когато ще гостува в Народния театър “Иван Вазов” в рамките на фестивала “Сцена без граници”. Въпреки че все още е твърде рано, директорът на театъра Васил Василев издаде хубавата новина във фейсбук. Вероятно спектакълът ще се играе на 1 и 2 юни.

Зрителите ще видят “театрална визуална поема”, както я определят критиците, която разказва за сложната и многопластова връзка между майката и детето. Интересното е, че

историята е

вдъхновена от

живота на Бануши

А заглавието е игра на думи – mami (майка) и mam (храна). Режисьорът използва една и съща дума, за да опише “любовта, изразена като принос от сърцето, поднесено като топло парче хляб ”. 

Талантливият режисьор, артист и драматург от албански произход всъщност изгрява на гръцката театрална сцена. Роден е в Албания, където прекарва първите години от живота си, но след това семейството му се премества в Гърция.

Точно в това се корени и историята, която го вдъхновява да направи новия си спектакъл. Като дете Бануши израства с повече от една майка. Едва навършил годинка, той е поверен на баба си, която го отглежда до 13-годишна възраст. След това се мести в Атина с майка си, където живее над пекарната, където тя работи, заобиколен от жени от всички поколения. Именно на тази майчина фигура с много лица той отдава почит, като пита кой за кого в крайна сметка се грижи.

Има известна ирония във факта, че думата “майка” винаги се е отнасяла до няколко души за мен. Шоуто е обитаемо от тези множество майчини фигури: млади, нежни, ядосани, грижовни, остаряващи и такива, за които се нуждае човек да се грижи… Не бих казал, че са различни типове. По-скоро бих говорил за различни моменти: като фотоалбум, който прелиствате, като историята на жена, видяна през очите на малко момче, което не иска да я идеализира, а просто да я наблюдава.

Така режисьорът описва спектакъла си в интервю. Той го определя като история за раждането и живота за разлика от първите му спектакли, които са за болката и скръбта. Много добре познава историите на бременните жени, които раждат, защото майка му е била акушерка, докато е живяла в Албания.

“По време на репетициите насочвам изпълнителите стъпка по стъпка в посоката, която имам предвид. След като създадат тези образи, добавям, изваждам, променям малки детайли… Майката, която храни сина си, може да се превърне в син, който храни майка си… Кой се грижи за кого? Това е сложна и мистериозна връзка, която никога няма да разберем напълно: връзките, които се опитваме да разплетем тук, свързват живота с корените му”, разказва Бануши. 

Театралните критици определят творчеството му като комбинация между

ритуали, балкански

фолклор и много

визуални символи

Затова е интересен и спектакълът му, който българските зрители ще видят – актьорите са безмълвни, използвайки само телата си, атмосферата и някои символи.

Иначе режисьорът е завършил актьорско майсторство в Атинската консерватория. Участвал е в редица театрални проекти като актьор и асистент. А режисьорската му кариера започва с краткия филм Pranvera, показан на Международния филмов фестивал в Торонто.

Премиерата на “Мами” е на 6 февруари тази година на Голямата сцена на Onassis Stegi (впечатляващ съвременен център за изкуство в Атина). След това спектакълът тръгва на международно турне, като стига и до прочутия фестивал в Авиньон, където Бануши става първият режисьор с албански корени, участвал там.





Източник 24часа