Гласът на поетесата и издател Божана Апостолова прозвуча на откриването на литературния фестивал „Пловдив чете“

0
175


Видео с кадри от поредицата „Умно село“ откри 23-тото издание на литературния фестивал „Пловдив чете“ в лятно кино „Орфей“ в града под тепетата тази вечер.

„Божана не би искала да бъдем тъжни и смълчани пред неумолимото време, което я отведе от нас. Очаквам с артистичната си нахаканост тя да заяви, че няма място за празнота под това наше небе… И да ни събере отново и отново – с оголената до нерв поезия или в разточителната прегръдка на прозата. Повече от три десетилетия с вродената си инатчийска жилавост Божана Апостолова не позволи да се губим сред бъркотията на ежедневието. И днес – до грижите ще поставим духовността, за да уравновесим житейските си везни“, каза водещият на събитието, актьорът Ивайло Христов от Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“.

Публиката чу запис с гласа на поетесата, издател и основател на фестивала Божана Апостолова, която ни напусна в началото на месеца, а на екран на сцената по време на официалната част се излъчваха архивни кадри от предишни издания на фестивала.

Голямата награда „Орфеев венец“ за високи постижения в съвременната поезия тази година получи поетът Цочо Бояджиев, който помоли да се прочете стихотворението „Пловдив“ на Димчо Дебелянов. Наградата беше връчена от издателя Манол Пейков, който в началото на вечерта сподели от сцената спомени за майка си Божана Апостолова и нейни стихове.

Със „Златна четка“ за най-добро художествено оформление на книга бе удостоен художникът-илюстратор Ясен Гюзелев. От негово име наградата, връчена от заместник-кмета по „Култура, археология и туризъм“ Пламен Панов, прие проф. Галина Лардева. Тя прочете благодарствени слова от името на художника, в които той отдаде почит към делото на Божана Апостолова и изрази увереност, че Манол Пейков има енергията, вкуса и куража да продължи по нейния път.

Официалната част на откриването беше последвана от концерт на група Д2.

Програмата в утрешния ден продължава с пешеходните разходки „Духовни маршрути“ от Дондуковата градина и срещи разговори в сцена-бар „ТеатъРа“ в двора на Драматичен театър “Н. О. Масалитинов“ с преводачката Русанка Ляпова и писателя Николай Терзийски.

/ВБ/



Източник БТА