- 5 жертви, 41 в тежко състояние
- Саудитска Арабия предупреждавала, че психиатърът Талеб ал Абдулмохсен е екстремист
Печална и яростна осъмна Германия този уикенд след смъртоносната атака на Талеб ал Абдулмохсен, който се вряза с автомобил на коледния базар в Магдебург. Загинаха четирима души и дете, а над 200 бяха ранени. 41 души все още са в критично състояние.
Хиляди излязоха да скърбят по улиците, притискайки властите с обвинения, че не са направили достатъчно, за да предотвратят трагедията. А привърженици на крайната десница поеха на мълчалив марш по улиците на града с искане за връщане на мигрантите по родните им места.
За първи път проговори и майката на 9-годишния Андре, който е сред загиналите в инцидента. Нека моето малко плюшено мече да лети отново по света… Андре не беше направил нищо на никого… той беше с нас на земята само 9 години… защо ти… защо? Сбогуването ѝ доби широка популярност в социалните мрежи – само за ден имаше 190 хил. споделяния, и предизвика вълна от съпричастност.
Извършителят – 50-годишен психиатър от Саудитска Арабия, вече е задържан и се намира в предварителен арест. Направил е самопризнания и е обвинен в 5 убийства, множество опити за убийство и нанасяне на тежки телесни повреди на повече от едно лице. Смята се, че
мотивът му може да е недоволството от отношението към бежанците
от Саудитска Арабия. Германският канцлер Олаф Шолц обеща тежки наказания и призова нацията към единство.
В петък около 19 ч вечерта Талеб ал Абдулмохсен се качва в автомобил под наем, паркиран в близост до коледния базар, и поема право към събралите се хора. Минава през единствения възможен маршрут за влизане с кола в пространството – този за спешна помощ. Останалата част от базара е оградена с бетонен пояс – практика, използвана за всички германски базари след терористичния акт от 2016 г. в Берлин, при който камион се вряза в коледен базар и уби 12 души.
Нападателят е заловен минути по-късно, на около 150 метра от автомобила.
Според властите не е имало по какъв друг начин да се обезопаси периметърът. Те подчертаха, че едновременно с мерките за изолиране на пешеходната зона трябва да бъде помислено и за маршрут за евакуирането на жителите при екстремна ситуация. Затова е невъзможно пълното заграждане на зоната, обособена за базари.
Изненадващо за властите нападателят има история на антиислямистка риторика и е изпитвал страхове от “ислямизацията” на Германия. Самият той се представя като атеист. Споделял е постове в подкрепа на “Алтернатива за Германия”, дясната националистическа партия. Същевременно само няколко месеца преди да извърши атаката, пише в профила си в социална мрежа, че търси път към справедливостта в Германия, който да не включва взривяване на нейно посолство или безразборно избиване на германци.
Самият Талеб е бежанец, пристигнал в Германия през 2006 г. Получава разрешение за постоянно пребиваване 10 г. по-късно. Специализирал е в страната, след което получава статут на политически бежанец, тъй като е бил заплашен да бъде убит заради това, че се е отвърнал от исляма. Колегите му в болницата споделят, че той е оставял противоречиви впечатления у тях. Разказват, че 50-годишният мъж е вярвал, че е преследван от тайните служби. Допускали, че твърдението може да е вярно предвид миналото му.
През 2019 г. се появява и в интервю за Би Би Си, в което разказва, че помага на бежанци да избягат от Саудитска Арабия и района на Персийския залив. Бил е част от организация, която предоставя информация за пътищата за бягство на жители на Саудитска Арабия, особено на жени.
Атентаторът е бил в отпуск по болест в продължение на седмици, пише “Билд”. В миналото също е излизал в болнични, разказват колегите му. Източници смятат, че през това време той е бил деен активист, а това е прераснало в маниакалност. Във видеа, публикувани часове преди атаката, той твърди, че германските власти отварят пощата му и крадат предмети, включително флашки. Смятам, че германците като граждани са отговорни за преследването, на което съм подложен, казва в едно от тях.
На този фон част от гнева, назряващ в Магдебург след трагедията, се дължи на твърдението, че Саудитска Арабия е предупредила германските власти относно мъжа. Смята се, че ислямската държава е подала сигнал, че Талеб публикувал в личния си профил в “Екс”
екстремистки възгледи за мира и сигурността
Те обаче са пренебрегнали информацията заради статута му на политически бежанец. Имиграционните в страната също предупреждавали.