Милен Митев, генерален директор на Българското национално радио (БНР), и Емил Кошлуков, генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ), представиха днес информация относно актуални проблеми в дейността на двете обществени медии пред депутатите от комисията по културата и медиите в Народното събрание (НС).
На заседанието присъстваха и членове на Съвета за електронни медии (СЕМ) – Симона Велева, Габриела Наплатанова и Галина Георгиева.
Днес служители на БТА, БНР и БНТ протестираха с искане за повишаване на заплатите с минимум 15 процента. Протестът бе с наслов „Трудът в медиите има стойност“.
Генералният директор на БНР Милен Митев каза пред депутатите, че би искал да направи анализ, на базата на който през следващата година да се мисли за структурни реформи в програмите на радиото.
Най-тежкият въпрос пред Българската национална телевизия (БНТ) в момента е свързан със спортните права за двете футболни първенства 2026 и 2030 г. , каза Емил Кошлуков.
Председателят на комисията по културата и медиите в Народното събрание Тошко Йорданов („Има такъв народ“) призова генералния директор на Българската национална телевизия (БНТ) Емил Кошлуков и генералния директор на Българското национално радио (БНР) Милен Митев да отговорят до няколко дни какви оптимизации могат да бъдат направени в двете медии.
На заседанието Манол Пейков (ПП-ДБ) каза, че според него с решения „на парче“ не могат да бъдат решени проблемите на медия като Българското национално радио. Според Любен Дилов (ГЕРБ-СДС) спешно трябва анализ на структурата, която по думите му е наследена от повече от 30 години и никога не е била оптимизирана. Искра Михайлова („ДПС – Ново начало“) каза, че се присъединява към апела за един много прецизен анализ, който е необходим колкото се може по-бързо. Според Тома Биков (ГЕРБ-СДС) структурната промяна на радиото и телевизията минава през приемане на нов закон за радио и телевизия. Хюсеин Хафъзов („ДПС – Ново начало“) отбеляза, че комисията поставя задача на генералния директор на БНР да се самоанализира. Ангел Янчев („Възраждане“) отбеляза, че „БНР е водещата, след БТА, обществена и национална медия“.
„Знаем какво се случва в тези обществени медии. Следим ситуацията. Тези въпроси сега се повдигат, защото има този повод, но те не са толкова актуални. Тези проблеми са отдавна натрупани и в двете обществени медии. Разбира се, достойното заплащане на журналистите и на работещите в двете медии трябва да бъде подкрепено ведно с качествената журналистика“, каза Симона Велева, която е председател на СЕМ.
„Искам да призова много внимателно и деликатно да се подхожда по въпроса с решаването на казуса с финансирането на обществените медии и отделните техни пера, тъй като те действително са на първо място по обществено доверие“, каза Габриела Наплатанова от СЕМ.
/АКМ