Галин Томов възражда забравен занаят в района на Априлци, изработвайки тъкани икони

0
12



Галин Томов е майстор, който възражда забравен занаят, изработвайки тъкани икони в малкото село Скандалото, близо до Априлци. В миналото тъкачеството е важен занаят за Северна България, но днес той е единственият майстор в района на Априлци, разказа Томов за БТА.

Подтикът за промяна идва след тежък здравословен проблем и сън, в който сънува, че тъче, а Богородица е до него и го окуражава. Обучава се при най-добрата и единствена тъкачка в близкото село Орешак. След около шест месеца става член на Камарата на занаятчиите в България, получава и майсторско свидетелство за изработване на художествени тъкани. Тъкачницата си устройва в 166-годишна къща в селото, която реставрира.

Сдобива се със стан на повече от 180 години, намира кой да изработи кросно за него, набавя си и вълна за работа. Преждите се оцветяват с естествени бои от разнообразни билки, плодове  и зеленчуци– мащерка, мента, глог, валериан, люспи от лук, чушки, маслини и т.н. Помощните инструменти – совалка, кука, ножица са претърпели малко или никакви промени през вековете, разказа майсторът на стана.

„Вълната и самият стан, когато вляза да тъка, ме вдъхновяват, зареждат ме и ми дават страшно много сила. Сядаш, тъчеш, вкарваш китчетата в нишките и вървиш и гледаш и искаш бързо да станат нещата, но те стават бавно, но виждаш резултата на края на деня“, каза Томов.

Много е трудно, бавно е като процес. Трябва да се внимава с образите да не се сбъркат цветовете, да са преливащи, да са добри. Трудно, страшно много е трудно, затова и процесът е много бавен, допълни той.

Постепенно, с придобиване на умения, решава, че трябва да изработи образа на Богородица от съня си. Днес, след много месеци труд и безсънни нощи, иконата е факт. Тя е с височина 2, 20 м и ширина 1, 5 м, изтъкана е с 102 600 китчета от овча вълна в 19 различни цвята. Томов е подал документи за вписване на тъканата иконата в Книгата на рекордите на Гинес.

„Тъкането на китеници и този стил икони, които правя е с нишки, които отделяш по три с лявата и дясната ръка и така вкарваш двете китчета вътре, издърпваш и така получаваш красотата и блясъка на една икона“, посочи той.

Занаятчията има проект за още седем икони, сред които Благославящия Исус, Св. Георги, Св. Йоан Кръстител, Св. Петър и Павел. Започва да тъче и Богородица Троеручица с 40 цвята, която се надява да бъде готова до храмовия празник на Троянския манастир на 15 август.

Галин Томов планира тъканите икони да са готови до края на 2026 г. и да могат да бъдат показани заедно като изложба.

Във всекидневния живот, извън тъкането на икони, Галин Томов е известен в региона и страната като собственик на успешен туристически бизнес.

 



Източник БТА