- Хиляди корейци демонстрираха по улиците на Сеул в сряда, за да поискат импийчмънт на консервативния президент Юн Сук Йол след неуспешния му опит да наложи военно положение в страната.
Южнокорейците излязоха по улиците в сряда, 4 декември, ядосани на един човек: президента Юн Сук Йол, чийто неуспешен преврат, опитващ се да наложи военно положение в страната, шокира гражданите на тази млада демокрация. Улиците на столицата Сеул бяха превзети от хиляди демонстранти и полиция, докато синдикатите призоваха за обща стачка, а опозицията поиска оставката на президента, обвинявайки го в бунт, съобщава Le Monde.
С транспаранти, призоваващи за импийчмънт на президента, свещи и раздадени топли напитки, южнокорейците тръгнаха към президентския дворец, показвайки дълбокия си шок, тъй като опозицията внесе в парламента искане за импийчмънт срещу бившия главен прокурор на страната. Демонстрация пред корейския президентски дворец се разпръсна без насилие в сряда вечерта, отбелязаха фотографи от Агенция Франс Прес, присъстващи на място.
Предложението за импийчмънт, което ще изисква мнозинство от две трети, за да бъде прието, може да бъде подложено на гласуване още в петък, казаха шестте опозиционни партии, представени в парламента, включително основната, Демократическата партия (вляво в центъра). Те пишат, че президентът на Южна Корея Юн Сук Йол „сериозно и широко е нарушил конституцията“ и също така се е опитал да избяга от наказателно разследване срещу него, като се е опитал да наложи военно положение, според Агенция Франс Прес, която се е сдобила с копие от тяхната декларация.
Управляващата партия в Южна Корея реши да се противопостави на предложението за импийчмънт на президента, съобщи агенция Йонхап.
Г-н Юн, чийто рейтинг на популярност вече беше на най-ниското ниво за всички времена, е с гръб както от опозицията, така и от собствената си партия, след като въведе военно положение по време на изненадваща реч късно във вторник, преди да отмени мярката няколко часа по-късно съгласно натиск от депутати и улицата.
В контекста на трудното приемане на бюджета за 2025 г. президентът оправда този преврат, като каза, че иска да „елиминира враждебни към държавата елементи“ и „да защити либералната Южна Корея от заплахите, отправени от комунистическите сили на Севера“ .
Г-н Юн, избран с малка тежест през 2022 г. и който никога не е имал мнозинство в парламента, посочи „законодателна диктатура“ и обвини опозиционните избрани служители в блокиране на „всички бюджети, които са от съществено значение за основните функции на нацията “ .
Обръщаме гръб на близо четиридесет години демокрация
След изявлението на г-н Юн бяха разположени войски и армейски хеликоптери кацнаха на покрива на корейския парламент, но законодателите успяха да се съберат набързо, за да приемат резолюция, изискваща отмяна на мярката. Общо повече от 280 войници са нахлули в парламента, според агенция Yonhap. Общо 190 депутати от 300 все пак успяха да се съберат в полуколбата, където се опитваха да проникнат войници от специалните части. Те успяха единодушно да гласуват предложение за отмяна на военното положение.
Въвеждането на военно положение включва спиране на политическия живот, затваряне на парламента и поставяне под контрол на медиите.
В началото на сряда вечерта държавният глава все още не се беше появил отново публично и някои от демонстрантите казаха, че са шокирани да видят страната си толкова близо до това да обърне гръб на близо четиридесет години демокрация.
„Неограничена обща стачка“, докато г-н Юн не подаде оставка
Опозиционният лидер Lee Jae-myung, който загуби на косъм президентските избори от г-н Yoon, нарече мярката “ незаконна “ . „Ще повдигнем обвинения в бунт“ срещу президента, неговите министри на отбраната и вътрешните работи и „ключови фигури в армията и полицията, като командира на военното положение и началника на полицията “, обяви Демократическата партия в сряда.
Министърът на отбраната Ким Йонг-хюн обяви, че е предложил оставката си на президента. „Дълбоко съжалявам и поемам пълна отговорност за объркването и загрижеността, причинени на обществеността от военното положение “, пише той в изявление. Дори партията на г-н Юн, Партията на народната сила, се дистанцира от инициативата на президента.
Корейската конфедерация на профсъюзите, най-голямата междусиндикална асоциация в страната с около 1,2 милиона членове, призова за „безсрочна обща стачка“ до оставката на г-н Юн, заявявайки, че той е „подписал собствения си край на властта “ .
Отмяната на военното положение в Южна Корея показва „ангажимента“ на страната към върховенството на закона, каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте във вторник. „Мисля, че обявяването на края на военното положение показва продължаващия ангажимент на Южна Корея към върховенството на закона “, каза той на пресконференция в Брюксел. Президентът Юн Сук Йол въведе военно положение късно във вторник, преди да отмени тази мярка едва шест часа по-късно под натиска на депутатите и улиците.