В Центъра по растителна системна биология в Пловдив разработваме продукт със специфичен вид мед, който удължава живота, каза проф. Милен Георгиев

0
108



Проф. Милен Георгиев, ръководител на отдел „Растителна клетъчна биотехнология“ към Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) – Пловдив, разказа пред журналисти за нова разработка, базирана изцяло на специфичен вид мед, който, по думите му, удължава човешкия живот.

„Това, върху което в момента сме фокусирани, са три големи теми – затлъстяване, дълголетие и стареене. Интересува ни как част от веществата с растителен произход биха могли да са ценни за нашето здраве. Успяхме да направим голям скрининг на различни по вид ядливи, медицински и лечебни растения, различни традиционни храни, различни по видове мед и така стигнахме до един специфичен вид мед, който удължава продължителността на живота с 30 процента“, обясни проф. Георгиев. Той допълни, че в момента на това базово откритие се разработва продукт, който предстои да бъде патентован и комерсиализиран в бъдеще. 

Думите му бяха потвърдени и от асистент Моника Тодорова, която е изследовател в ЦРСББ-Пловдив и се занимава именно с темата за дълголетието. Очаква се до края на лятото да бъде подадена патентната заявка. 

Професор Георгиев разказа за постиженията на екипа на Центъра и в останалите направления – затлъстяване и стареене. По отношение на затлъстяването екипът има дефиниран продукт, който ще бъде под формата на хранителна добавка, а в бъдеще след определени клинични изследвания има потенциал да бъде създаден и лекарствен продукт. „Затлъстяването представлява изключително сериозна пандемия и бяха разработени някои продукти последните години. Компаниите, които ги разработват, постигнаха впечатляващи резултати“, каза проф. Георгиев. По негови думи през следващото десетилетие се очаква компаниите, разработващи продукти срещу затлъстяване, да надминат по пазарна капитализация технологичните гиганти.  

Асистент Ива Стойкова разказа за напредъка в борбата против стареенето. В това направление също е създаден конкретен продукт – крем на изцяло органична основа, който цели да предостави необходимата фотозащита на кожата и едновременно с това да стимулира и регенеративния ѝ потенциал. „Екипът разработи прототип на човешкия епидермис. Използваме научно базирани методи за детекция на характерни за стареенето на кожата гени и протеини. Като най-характерен такъв използвахме протеина колаген. Целта на разработването е да се идентифицират нови растително-базирани терапии, които да имат превенция и фотозащита от слънцето“, обясни асистент Ива Стойкова. 

Тя допълни, че се провежда контролирано проучване за установяване на резултатите от формулировката, а извършените калкулации показват, че цената на крайния продукт ще бъде конкурентна на световния пазар. 



Източник БТА