Чуждестранните студенти, обучаващи се в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), към момента са 403. Четирима от тях са от страни от Европейския съюз (ЕС), съобщиха за БТА от УНСС в отговор на въпроси за броя на чуждестранните студенти в българските университети и висши училища..
Чуждестранните студенти в УНСС в момента идват от 21 държави в четири континента: Австрия, Албания, Армения, Виетнам, Германия, Гърция, Египет, Индия, Казахстан, Китай, Косово, Мароко, Молдова, Монголия, Нигерия, Русия, САЩ, Република Северна Македония, Сърбия, Турция, Украйна.
На въпрос в какви специалности и в кои професионални направления се обучават чуждестранните студенти, от УНСС отговориха, че студентите се обучават в 39 специалности в пет направления. В направлението „Администрация и управление“ са специалностите: „Бизнес администрация“ (образователно-квалификационна степен (ОКС) „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“) и „Публична администрация“. В направлението „Икономика“ специалностите са: „Аграрен бизнес“, „Бизнес икономика“, „Бизнес икономика и мениджмънт с преподаване на английски език“, „Бизнес информатика“ (ОКС „Магистър“), „Бизнес информатика и комуникации“, „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“, „Бизнес логистика“, „Бизнес логистика и вериги на доставките“ (ОКС „Магистър“), „Застраховане и социално дело“, „Икономика на отбраната и сигурността“, „Икономика на отбраната и сигурността със специализация „Корпоративна сигурност“ (ОКС „Магистър“), „Икономика на транспорта и енергетиката“, „Икономика на туризма“, „Икономика на търговията“, „Икономика на човешките ресурси“, „Икономика с преподаване на английски език“, „Икономика с преподаване на английски език“ (двойна бакалавърска програма с Университета за чуждестранни науки в Тиендзин, Китай), „Маркетинг“, „Маркетинг и стратегическо планиране с преподаване на английски език“, „Маркетинг със специализация „Бранд мениджмънт“ (ОКС „Магистър“), „Международен бизнес“ (ОКС „Магистър“), „Международен бизнес с преподаване на английски език“ (ОКС „Магистър“), „Международен туризъм“ (ОКС „Магистър“), „Международен туризъм и икономика“, „Международни икономически отношения“, „Международни икономически отношения“ (ОКС „Магистър“), „Международни икономически отношения с преподаване на английски език“, „Предприемачество“, „Счетоводство“, „Счетоводство“ (ОКС „Магистър“), „Счетоводство, финансов контрол и финанси с преподаване на английски език“ (ОКС „Магистър“), „Търговия и продажби“, „Финанси“, „Финанси и счетоводство с преподаване на английски език“, „Финансов контрол“, „Финансов мениджмънт“ (ОКС „Магистър“). В направлението „Обществени комуникации“ е специалността „Медии и журналистика“. В направлението „Политически науки“ специалностите са: „Дипломация и стратегически анализ“ (ОКС „Магистър“), „Международни отношения“ и „Политология“. В петото направление „Право“ е специалността „Право“.
Предпочитаните специалности от чуждестранните студенти в ОКС „Бакалавър“ са: „Бизнес администрация“, „Международни икономически отношения“ и „Международни икономически отношения с преподаване на английски език“, „Бизнес икономика“, „Бизнес икономика и мениджмънт с преподаване на английски език“, „Бизнес информатика и комуникации“ и „Бизнес информатика и комуникации с преподаване на английски език“, „Финанси“, „Международни отношения“, „Счетоводство“, „Маркетинг“, „Бизнес логистика“, „Финансов контрол“, „Медии и журналистика“, „Публична администрация“.
Предпочитаните специалности в ОКС „Магистър“ са: „Международен бизнес“ и „Международен бизнес с преподаване на английски език“, „Счетоводство, финансов контрол и финанси с преподаване на английски език“, „Дипломация и стратегически анализ“, „Икономика на отбраната и сигурността с преподаване на английски език със специализация „Ядрена сигурност“, „Икономика на отбраната и сигурността със специализация „Корпоративна сигурност“, „Управление на международни проекти“, „Счетоводство“, „Финансов мениджмънт“, „Бизнес информатика и комуникации“.
През последните три академични години в УНСС нараства броят на чуждестранните студенти от страни извън ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП), както и на обучаващи се на основание на постановление на Министерския съвет (ПМС) 103 от 1993 г. и на ПМС 228 от 1997 г.
Попитани само таксите ли на обучение привличат интереса на чуждестранните студенти в България или те се интересуват и от качеството на висшето ни образование, от УНСС отговориха, че Университетът за национално и световно стопанство е единият от четирите български университета, и единственият икономически сред тях, влезли в престижната класация на европейските университети QS World University Rankings. „Нашият университет се е изкачил с 21 позиции нагоре и от 101 място, валидно за 2024 г., заема 80 място, валидно за 2025 г. Съотношението качество на образованието на достъпна цена привличат много от чуждестранните студенти“, заявиха за БТА от УНСС.