Възстановяване на стара часовникова кула в Ямбол е сред обектите по одобрен трансграничен проект с Одрин на обща стойност 1,2 млн. евро

0
21



Възстановяване на стара часовникова кула в Ямбол, реновиране на интериора на Брънековата къща и създаване на атракция „конски трамвай” са трите обекта, включени в трансграничен проект, който ще се изпълнява в партньорство между Ямбол и Одрин. Одобреното общо финансиране на съвместния проект е на стойност 1,2 млн. евро, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

За старата часовникова кула, намирала се в пространството срещу централния вход на днешната регионална библиотека в Ямбол, се споменава в пътеписа „Пътуване през Балкана“ на английския граф пътешественик Джордж Кепъл, посетил Ямбол през 1829 г. Изградена е през XVIII в. по решение на занаятчийски еснафи и платена с техни средства, разказа за БТА историкът Христина Женкова преди време по повод подаването на проекта. Часовниковата кула функционира и след Освобождението, но е разрушена по-късно за нуждите за развиващия се град. Как е изглеждала часовниковата кула се добива представа единствено от картина на Иван Славов, който е ученик на Жорж Папазов, рисувана през 1894 г. на завесата за ямболското читалище.

Одобреният за финансиране проект предвижда и цялостно реновиране на интериора на Брънековата къща, както и създаване на музейна експозиция. Сградата, която носи влиянието на тревненската архитектурна школа и сецесиона, е построена през 1908 г. и е обявена за паметник на културата с местно значение. След като я откупи от наследниците на фамилията Бърнекови, Община Ямбол извърши авариен ремонт на постройката с цел укрепване и обновяване на фасадата. Реновираният облик на къщата бе представен официално в началото на октомври миналата година.

Третият обект в проекта, наречен „Нови възможности за устойчив туризъм“, е създаване на нова атракция – „Конски трамвай“, съобщават още от МРРБ. Идеята е туристите да могат да се докоснат до историята на единствената в България дековилна железница, която е била теглена от коне и е функционирала в града през 20-те години на ХХ-ти век, за да транспортира муниции и храни за фронта.

Общината ще организира тематични изложби и исторически възстановки на значими периоди от историята на Ямбол и Одрин, които да допринесат за популяризиране на местния туризъм, допълват от министерството. Общата стойност на проекта е 1 222 743 евро, като проектните партньори от Община Одрин осигуряват съфинансиране от 245 499 евро. Одобрението е по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021-2027 г., по която ще се финансират общо 16 проекта на стойност над 15,6 млн. евро.

 



Източник БТА