• Разговорите с Европейската комисия по темата продължават, като целта е да се намери баланс между защита на потребителите и изпълнение на европейските изисквания

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергетиката, които предвиждат отлагане на либерализацията на електроенергийния пазар за битовите потребители. В зала бяха подкрепени два от три законопроекта – единият предлага отлагане с 2 години, а другият – с 5 години.

Какви са предложенията за отлагане?

В пленарна зала бяха разгледани три законопроекта, предложени от:

 

  • БСП – Обединена левица: Предложение за отлагане с 2 години
  • Има такъв народ: Предложение за отлагане с 5 години
  • Възраждане: Предложение за отлагане с 10 години (отхвърлено)

Мотивът зад отлагането е да се защитят битовите потребители от шокови поскъпвания на електроенергията при излизане на свободния пазар.

Какво предстои?

На 29 април Енергийната комисия в Народното събрание вече одобри отлагането на либерализацията, но крайното решение ще бъде взето на второ четене, когато ще се уточнят окончателните текстове.

„Това, което успяхме да договорим с Европейската комисия, е да няма фиксиран срок за либерализацията. Вече е въпрос на народното представителство да избере конкретна дата“, заявиха от комисията.

Предложение: Министерството на енергетиката да определя цените от 1 юли

В контекста на дебатите за либерализацията, енергийният министър Жечо Станков предложи нова идея – Министерството на енергетиката да поеме определянето на цените на тока за бита от 1 юли. В момента тази функция е в ръцете на Комисията за водно и енергийно регулиране (КЕВР).

Целта на предложението е да се осигури по-гъвкав и навременен контрол върху цените, особено в период на енергийна несигурност и висока инфлация.

Какво означава това за потребителите?

  • Ако либерализацията се отложи с 2 години: Постепенно преминаване към свободен пазар до 2027 г.
  • Ако отлагането е за 5 години: Битовите потребители ще останат на регулиран пазар до 2030 г.
  • Ако Министерството на енергетиката поеме цените от 1 юли: Очакват се по-чести корекции и по-пряка намеса на държавата в ценовата политика.

С решението за отлагане на либерализацията на тока за бита парламентът цели да ограничи потенциални шокови увеличения на цените за домакинствата, но остава неясно как ще бъде регулиран пазарът в преходния период. Окончателното решение ще бъде взето на второ четене след консултации с Европейската комисия. https://blitz.bg