Велико Търново заслужава и има всички предпоставки да стане част от културното наследство на ЮНЕСКО, казаха в пресклуба на БТА във Велико Търново гостите при представянето на най-новия брой на сп. ЛИК „България в ЮНЕСКО“ .
Включването на Велико Търново като обект на ЮНЕСКО е повече от необходимо, е мнението на проф. Пламен Павлов, един от авторите в изданието на БТА и член на организацията „Велико Търново – историческа и духовна столица на България“. Според него на базата на историческите дадености и крепости в града и средновековните църкви в Арбанаси, Велико Търново би могъл да бъде вписан като групов обект и знаков град за България в някои от списъците на ЮНЕСКО. Градът символизира България както като запазено материално културно наследство, така и като нематериално културно наследство със своите светци и духовни водачи, допълни той.
Калоян Николов, президент на Европейската асоциация на на фолклорните фестивали (ЕАФФ) и председател на Старопланински събор “Балкан фолк“, създаден във Велико Търново, припомни, че през 2016 година генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова пристига в града, за да открие паметник на Илиян Николов, основател на Старопланинския събор, както и инициатор за създаването на ЕААФ.
През 2016 година Европейската асоциация на фолклорните фестивали беше акредитирана организация с консултативно значение към Конвенцията за нематериално културно наследство към ЮНЕСКО, с над 500 са фестивала – членове на асоциацията. ЮНЕСКО е организация на държавните администрации, които подписвайки конвенциите се задължават да имат отношение към опазване на наследството, посочи Николов и допълни, че със своя дългогодишен опит би могъл да стане част от работна група, която да работи за включването на Велико Търново в списъците на ЮНЕСКО.
За опазването и популяризацията на над 30 обекта се грижи Регионалният исторически музей във Велико Търново, каза доц. Миглена Петкова, заместник-директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново. Тя посочи, че „обживяването“ на историческите обекти със съвременни средства е начин да бъдат съхранено както материалното, така и нематериалното културно наследство. Едно от тези средства са фестивалите „Сцена на вековете“ на Царевец и „Арбанаси съмър мюзик“ в средновековните църкви.
Конференцията „Библиотеки, четене, комуникации“, която организира Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, ще е с акцент опазване на нематериалното културно наследство, посочи д-р Иван Александров, директор на културната институция. Тази година, освен специалисти в различни области, в дискусиите ще участват и експерти в сферата на културата от побратимените на Велико Търново градове, които ще представят своя опит.
Мартин Карагеоргиев и Стефан Стефанов, представители на Сдружение „Движение на просветителите“ , припомниха, че организацията още в началото на февруари е представила във Велико Търново първата изложба за детско и ученическо творчество, свързана с културното наследство на древните траки. Идеята е била да бъде подкрепено предложението на българската държава Долината на тракийските царе да бъде вписана в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Той подчерта, че в изложбата са се включили деца от 24 общини от 12 области. Идеята на нашето сдружение е следващата инициатива да бъде свързана с включването на Велико Търново в списъците на ЮНЕСКО, каза той. Според Карагеоргиев такова едно предложение трябва да получи обществена подкрепа и изрази надежда, че такава ще има от цялата страна. Мисля, че всяка една неправителствена организация ще подкрепи такова предложение, допълни Петя Василева, председател на Сдружение “Елита“, организатор на множество фестивали в сферата на изкуството.
Община Велико Търново винаги е подкрепяла инициативи, идващи от общността и се е явявала като обединителна институция за усилията на всички, каза Георги Чукуров, експерт в Дирекция “Култура“. Той изрази надежда, че ако се сформира обществен комитет на широка основа, могат да започнат конкретни действия за подготовката по кандидатстването на Велико Търново за вписване в списъците на ЮНЕСКО.