Вековната гора и свещената местност Баба конду между търговищките села Божурка и Братово се тачат от поколения като чудотворни

0
18



Вековната гора и свещената местност Баба конду между търговищките села Божурка и Братово се тачат от поколения като чудотворни. Легенди се разказват за наименованието на мястото, както и за природните дадености. За местните хора те са святи и всички знаят, че нищо не се изнася оттам, разказа пред репортер на БТА кметът на село Божурка Гюлтен Хасанова.

Местността Петка Балкан (Баба конду) в землището на село Братово е обявена за защитена съгласно заповед от април 1979 г., на председателя на Комитета за опазване на природната среда при Министерски съвет, с цел опазване на природната забележителност, обясниха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Шумен. По-късно, през 2003 г., със заповед от 25 юли на Министерството на околната среда и водите е прекатегоризирана в Защитена местност Петка Балкан. 

Целта на обявяването е опазване на вековна смесена гора от видовете цер, благун, зимен дъб на възраст около 150 г. с неравномерен строеж, обясняват експертите от екоинспекцията. По техни данни от растителните видове се наблюдава добро разпространение на „Червен божур“. Няма данни за защитени животински видове в местността.

От РИОСВ добавят, че площта на защитената местност „Петка Балкан“ е 5,4 хектара. В местността се забраняват всякакви действия, които биха довели до повреждането на вековните дървета, късането или изкореняването на растенията, разрушаване на гнездата на птиците и вземане на яйцата и малките им, всякакво строителство или разширяване на съществуващите сгради, както и изкопните работи, влизането, преминаването и паркирането на моторни превозни средства и извеждането на сечи, освен санитарна. Категорията е защитена местност по смисъла на Закона за защитените територии.

За жителите на двете съседни села, а и на тези околовръст, местността Баба конду в превод от турски „бащата кацна“, е свято място. От столетия мюсюлманите го почитат като чудотворно. „От предците ни е останало, че мястото е свещено. В миналото, пък и днес, тук са се давали курбани“, разказа Хасанова, която е начело на селото вече четвърти мандат. 

Знае се, че от мястото нищо не се изнася. „Това е неписано правило“, каза кметът. И разказа личен спомен – как преди години тревата край местността била окосена. „С кмета на съседното село се разбрали да я изнесат и да се ползва за храна на животните. За съжаление, вярвате или не, суеверие ли е, не знам – колите, с които превозвахме тревата, се повредиха, а две-три овце от стадото умряха. Знак е!“, казва Гюлтен Хасанова. 

Спомня си как преди две години през лятото над района се разразил ураганен вятър, който изпочупва клони, дори изкоренява дървета. Никой не посмя да вземе дървесината – нарязахме ги, разчистихме и ги складирахме. Ако се ползват, се ползват само за отопление на джамиите, обясни кметът. 

Една от легендите разказва как в миналото баща и дъщеря работели на полето. Извила се вихрушка и ги вдигнала в небето. Бащата паднал в местността Баба конду. А девойката – край село Момино. На мястото, където паднала, бликнала вода, а край извора се обособило селото. Това място също се смята за свято – наречено е Къз ана текеси. Тук и днес се събират поклонници с надежда за изцеление, за здраве и за преуспяване.

На Баба конду има изграден надгробен паметник на бащата. И днес всяко лято вярващи мюсюлмани се събират на събор. Вярва се, че който обиколи гроба и изрече три пъти молитва, желанията му ще се сбъдват. С надежда всеки връзва на дървото конец или част от дреха. В гроба се оставят пари, които се даряват на мюсюлманския храм в село Братово, разказа Гюлтен Хасанова. 



Източник БТА