Добре дошли в зимна Венеция, в нашия павилион „Псевдоприрода“. Така арх. Ясен Марков, автор на инсталацията, приветства гостите на официалното откриване на българския павилион на Венецианското архитектурно биенале.
Инсталацията „Псевдоприрода“ се състои от две части. В двора на павилиона вали сняг посред лято. Там има оръдие за сняг и слънчеви панели. Вътре има камина игра, която посетителите могат да играят. Във вътрешната част на павилиона е поставен голям, ръчно изработен килим с размери 270/480 см. На него са изобразени три хали – символ на трите интелекта – естествен, изкуствен и колективен.
По думите на арх. Марков проектът „Псевдоприрода“ е нещо, което никога в живота си няма да забрави. Той презентира пред присъстващите инсталацията си и изрази благодарност си към екипа, Министерството на културата, Камарата на архитектите в България и Съюза на архитектите в България.
Павилионът бе открит от министъра на културата Мариан Бачев. На церемонията присъстваха заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов, Комисарят на българското участие арх. Александър Стайнов, държавен експерт в Министерство на културата, Илия Лозанов, директор на Българския културен институт в Рим, арх. Мартин Христов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България.
Той изрази задоволството си от големия интерес към българския павилион и от факта, че в своя предварителна класация едно от водещите специализирани издания за архитектура поставя българския проект в първите пет, които публиката задължително трябва да посети.
В интервю за БТА министър Бачев каза, че инсталацията е впечатляваща и според него е немислимо да не бъде продължен договорът за павилиона, в който България представя проектите си, както във Венецианското биенале за изкуствата, така и в архитектурното биенале.
Арх. Ясен Марков спечели конкурса за българското представяне сам, но вече има екип, с който се подготви за биеналето във Венеция. Арх. Гергана Христова е мениджър на проекта и също участва в концепцията. Самуил Кехайов е мениджърът на събитията, Кай Щайнщресер – дизайнер от Германия, прави поканите и графичната част към проекта. Миа Масларска е автор на мърчъндайза на „Псевдоприрода“, а фотограф на проекта е Златимир Араклиев. Ивелина Иванова е автор на дигиталната инсталация. В проекта участват също Мила Михайлова, Фин Хилер и Арон Лоринц.
Както БТА писа, Венецианското архитектурно биенале ще продължи до 23 ноември. Тази година темата на форума е „Интелигентност. Естествена. Изкуствена. Колективна“. Куратор на международната изложба е Карло Рати – италиански архитект и инженер. Българският павилион отново е позициониран в зала „Тициан“, където бяха показани българските проекти в предишното издание на архитектурното биенале (2023 г) и в 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата през 2024 г.