Българските власти са уверени в изпълнението на инфлационния критерий и възнамеряват да отправят официално искане за изготвяне на извънредни Конвергентни доклади, заявяват за БТА от Министерството на финансите

0
11



Българските власти са уверени в изпълнението на инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната и възнамеряват да отправят официално искане към Европейската комисия (EК) и Eвропейската централна банка (ЕЦБ) за изготвянето на извънредни Конвергентни доклади в съответствие с Решението на Народното събрание от 2024 година. Това заявяват от Министерството на финансите (МФ) в отговор на запитване на БТА.

Според публикуваните днес, 17 януари, данни на Евростат за инфлацията в страните от ЕС, референтната стойност на критерия за ценова стабилност към декември 2024 г. се изчислява на 2,5 процента. Инфлацията в България за същия период е 2,6 процента, което означава, че с данни към декември 2024 г. инфлацията е с 0,1 процентни пункта над референтната стойност, посочват от МФ.

От МФ обясняват, че според разпоредбите на Договора за функционирането на Европейския съюз, ценова стабилност е налице, когато средният темп на инфлацията за период от една година преди осъществяването на прегледа не превишава с повече от 1,5 процентни пункта този в трите държави членки на ЕС с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност. За изчисляване на референтната стойност на критерия за ценова стабилност се използва 12-месечният среден темп на инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), като се взима средноаритметичната стойност на темпа на инфлацията в трите държави с най-ниски темпове на инфлация към съответния месец и към нея се прибавя 1,5. При изчислението на референтната стойност се взима предвид и динамиката на цените в държави, определена като статистическа нетипична (т.нар. outlier), ако темпът на инфлация е значително по-нисък от тези в другите държави членки поради натрупването на специфични за страната фактори, посочват от МФ.

/ЕС/



Източник БТА